Hlavní navigace

JVC Everio GS-TD1

29. 9. 2011

Sdílet

www.jvc.cz, cena: 44 990 Kč (včetně DPH) Všichni příznivci 3D technologií by měli zbystřit smysly: JVC totiž přichází se vzhledově velmi atraktivní kamerou pro natáčení trojrozmě...
www.jvc.cz, cena: 44 990 Kč (včetně DPH)

Všichni příznivci 3D technologií by měli zbystřit smysly: JVC totiž přichází se vzhledově velmi atraktivní kamerou pro natáčení trojrozměrných záběrů. Nejvýraznější novinkou, kterou tento model přináší, je Full HD rozlišení, nicméně se nejedná o jediné lákadlo. Model Everio GS-TD1 je totiž přístroj, který ukazuje, kterým směrem by se segment mohl v budoucnu ubírat. Jako průkopník má ale jednu nevýhodu – poněkud vyšší cenu.
Nejprve však ke slibovaným novinkám a technickým specifikacím. Nová kamera od JVC se může chlubit dvěma paralelními optickými systémy, potažmo dvěma 1/4 senzory CMOS se zadním osvětlením. To znamená, že se na svět „dívá dvěma očima“, podobně jako člověk nebo jiní živočichové. Každý z těchto senzorů potom nabízí slušné rozlišení 3,32 megapixelů.
Příjemnou vlastností je funkce optického zoomu v režimu 3D. Přiblížení je sice pouze pětinásobné (potažmo desetinásobné v dvojrozměrném režimu), nicméně na poli třetího rozměru je jakýkoliv optický zoom oproti současným konkurenčním modelům 3D kamer na trhu posunem vpřed.
Pokud bychom měli novinku od JVC přirovnat k největšímu konkurentovi, 3D kameře HDC-T750 od Panasonicu (případně k novějším modelům), pak výrazný rozdíl najdeme v absenci nutnosti kalibrace 3D obrazu před samotným pořizováním záznamu. Celý trik spočívá v tom, že u Panasonicu zvolili metodu přídavného 3D optického členu, jehož je třeba před použitím kalibrovat, zatímco u JVC jsou dvě samostatné optické soustavy (každá s vlastním CMOS senzorem) napevno zabudovány do kamery.
Výhody vyplývající z tohoto řešení se zdají být jasné. Pomineme-li úsporu času před samotným natáčením a zaměříme-li se čistě na obrazovou kvalitu, pak je to jednoznačně vyšší kvalita obrazu a jemnější detaily při snímání za nízké hladiny osvětlení. Navíc díky dvěma senzorům nedochází ke snížení rozlišení obrazu jako u konkurence.
Abyste dokázali plně využít potenciál dvou senzorů a dvou optických členů, můžete nahrávat v kvalitě až 34 Mbit za vteřinu. Dvourozměrný obraz je však stále omezen na 24 Mbit/s. Vestavěná paměť o velikosti 64 GB umožní natočit až čtyři hodiny 3D záznamu v nejvyšším rozlišení, případně šest hodin v klasickém 2D. Pokud patříte k náruživým filmařům a zdá se vám to málo, pak jistě využijete možnosti rozšíření paměti díky SDXC slotu.
Ovládání kamery je podle našeho názoru velmi jednoduché a intuitivní. Mezi 2D a 3D režimem přepínáte velkým modrým tlačítkem na zadní straně. Kamera je vybavena displejem s technologií parallax barrier, díky níž můžete sledovat pořizovaný záznam s 3D efektem přímo na displeji bez speciálních brýlí. Výsledek se sice s tím, čeho dosáhnete za použití brýlí, nedá tak docela srovnávat, ale stále se jedná o jedno z nedokonalejších 3D zobrazení bez dalšího příslušenství, skutečně získáte pocit hloubky snímaného obrazu.
Pokud vám na kvalitě zvuku záleží stejně jako na kvalitě obrazu, potom jistě přivítáte standardní sáňky pro mikrofon nebo další příslušenství a dva mini jack vstupy (jeden vepředu, jeden vzadu) pro použití externího mikrofonu a sluchátek. Poněkud zaskočeni jsme byli velikostí prostoru, který je vyhrazen akumulátoru – ten totiž v žádném případě není zaplněn. Bereme to tak, že nám výrobce nabízí prostor pro rozšíření o akumulátor s větší kapacitou. Další zvláštností je dedikované tlačítko pro ruční otevírání a zavírání krytky objektivů, proč se však krytka automaticky neotevře při spuštění kamery jako u většiny ostatních zařízení, to nám není zcela jasné.
Ne, že by si kamera pozornost nezasloužila, právě naopak. Obrazovou kvalitu totiž hodnotíme jako vynikající. Za dobré hladiny osvětlení je úroveň detailů a věrnost barev stejně kvalitní, ať už natáčíte 2D nebo 3D. Za horších světelných podmínek není podání barev u 3D obrazu tak věrohodné, ale stále se nacházíme na velmi dobré úrovni a v každém případě mnohem lepší než u ostatních 3D kamer s jedním senzorem. Samotný 3D efekt pak nejlépe vynikne u objektů vzdálených jeden metr a více, sledování obrazu na velkém 3D televizoru potom zážitek jen umocní.
Musíme se přiznat, že jsme na Everiu nenašli žádné výrazné nedostatky (pomineme-li pořizovací cenu) – snad jen fakt, že vzhledem k tomu, že kamera používá k zaznamenávání duálního Full-HD obrazu proprietární MP4 ovladače, budete muset pro editaci a přehrávání souborů použít software MediaBrowser 3 dodávaný přímo JVC. Po konverzi budete moci nahrávat 2D videa například na Facebook či iTunes, ve 3D na Youtube. Pro přímé přehrávání obrazu z kamery můžete využít mini HDMI výstup, kamera se automaticky postará o konverzi obrazu, takže si s ním poradí většina 3D televizorů.
Přestože sami prozatím nemáme nutkavou potřebu pořizovat 3D záznam pro domácí použití, je rozšiřování 3D technologií jasným trendem a po nějaké době si jistě najde cestu do mnoha domácností. JVC přichází se v současné době nejdokonalejší 3D „amatérskou“ kamerou s dvojicí CMOS senzorů a vynikající kvalitou obrazu. Rozhodně se mezi podobnými produkty na současném trhu jedná o absolutní špičku. Pokud byste o JVC Everio GS-TD1 měli zájem, připravte sebe a svou peněženku na fakt, že cena za tento skvělý nástroj také patří ke špičce. Na druhou stranu skutečně dostanete kvalitu a výkon, které kupujete.

Technické parametry:

Snímač: CMOS 1/4,1\\\" x 2 (3,32 Mpx x 2)
Objektiv: JVC 3D Twin HD GT F1.2 - F2.28 (3D)/F1.2 - F2.8 (2D)
Optický zoom: 5× (3D), 10× (2D)
Stabilizátor obrazu: ano (optický)
Záznamové médium: interní paměť 64 GB, paměťová karta SD/SDHC/SDXC
Videozáznam: Full HD 1920 × 1080 (50p)
Fotorežim: 2304 x 1296 (2D), 1920 x 1080 (3D)
Displej: 3,5“ (922 000 px)
Rrozhraní: HDMI, USB 2.0, AV (kompozitní) výstup, komponentní výstup, mikrofon, sluchátka
Rozměry: 102 × 64 × 186 mm
Hmotnost: 590 g (bez baterie)