Hlavní navigace

JVC Everio GZ-HM1

1. 6. 2010

Sdílet

HD kamera JVC Everio GZ-HM1 patří mezi high-endové produkty JVC a v současnosti představuje vlajkovou loď celé řady HD videokamer určených pro běžného uživatele. Nejpozoruhodnější v...

HD kamera JVC Everio GZ-HM1 patří mezi high-endové produkty JVC a v současnosti představuje vlajkovou loď celé řady HD videokamer určených pro běžného uživatele.
Nejpozoruhodnější vlastnost nového modelu představuje použití 1/2,3“ CMOS snímače s rozlišením 10,62 megapixelu. Na rozdíl od svého předchůdce však Everio GZ-HM1 pracuje na principu zpětného osvětlení, což je technologie, s níž se stále častěji setkáváme i u digitálních fotoaparátů. Světlocitlivá vrstva se tak nenachází tradičně až za vodiči a tranzistory, jež mají za úkol zasílat zachycené informace o obrazu snímači, ale před nimi. Výhoda tohoto principu je nejpatrnější při snímání v horších světelných podmínkách: přicházející světlo totiž není redukováno vrstvou elektroniky a na čip tak dopadá více světla. Kamera tak dokáže pracovat již při osvětlení o hodnotě pouhých 4 luxů.
Vylepšení se dotklo i optického stabilizátoru obrazu, který lze považovat za jeden z klíčových prvků v konkurenčním boji HD videokamer letošního roku. Kromě standardního nastavení nabízí kamera i pokročilý režim, s nímž v terénu dosáhnete o poznání lepších výsledků, bez nežádoucí ztráty kvality obrazu a se zřetelně vyrovnanou pohybovou neostrostí.
Hned vedle objektivu se nachází malé ozubené kolečko (Dial), určené pro manuální ostření. S jeho pomocí je ostření jen o něco málo pohodlnější než při ovládání přímo na objektivu, ale lze jím korigovat i nastavení expozice. K přepínání slouží malý dvoupolohový přepínač umístěný poblíž. Tlačítkem SET (nastavit) umístěným na čelní straně si vámi zvolené nastavení můžete uložit. I když ani nastavování pomocí ozubeného kolečka nemusí být pro všechny uživatele právě nejlehčím úkolem, v porovnání s joystickovými systémy je to doslova hračka.
Zoubkovaný volič může sloužit i k dalším účelům, stačí ho použít v kombinaci s některým ze tří tlačítek umístěných v horní části těla kamery. Dvě z nich slouží k rychlému přístupu k nastavení clony a rychlosti závěrky, jejichž hodnoty lze kolečkem jednotlivě korigovat. Třetí tlačítko je uživatelsky nastavitelné, sloužit tedy může například k volbě požadovaného scénického režimu, k vyvážení bíle, spuštění asistenta zaostřování nebo aktivaci vysokorychlostního snímání.
Alternativním ovládacím prvkem, který lze používat místo multifunkčního kolečka, je Laser Touch Operation – multifunkční dotyková lišta na pravé straně vedle LCD displeje. Displej této videokamery totiž není dotykový, jak je dnes u celé řady produktů nepsaným pravidlem, ale ovládá se právě pomocí laserového dotykového ovladače Laser Touch Operation. Důvod je prostý, zmíněný ovládací prvek má za úkol ponechat 2,8“ LCD displej čistý, bez spousty otisků prstů kazících dojem při následném prohlížení videa či fotografií.
Technologie Laser Touch Operation spolu s pěti dotykovými tlačítky umístěnými pod LCD displejem navíc slouží i pro přímý přístup k celé plejádě dalších funkcí a s jejich pomocí se pohybujete i v menu přístroje. Zvolit si můžete například jeden ze tří režimů optické stabilizace, tuto funkci lze i zcela vypnout. Aktivovat můžete tímto způsobem i funkci rozpoznávání obličeje nebo uspořádat již zachycená videa přiřazením tagů. Pro snímání a zoomování pak slouží samostatná tlačítka na vrchní straně těla, což je pozice typická spíše pro videokamery HandyCam. S kamerou se ale pracuje pohodlně, rozvržení jejích ovládacích prvků prakticky nemáme co vytknout.
Mezi další zajímavou funkci patří možnost vysokorychlostního snímání, které lze uskutečnit rychlostmi 100, 250 a 500 snímků za vteřinu. Od nastavení rychlosti snímání se odvíjí i výsledné rozlišení, jež dosahuje hodnot 480 × 270, 480 × 116 a 640 × 72 obrazových bodů při nejvyšší rychlosti. Zajímavá řešení nabízí i funkce časosběrného snímání s časovým intervalem mezi jednotlivými snímky pohybujícím se mezi 1 až 80 vteřinami. Takto lze třeba snadno zachytit pohyb mračen na nebi nebo otáčení slunečnic, trvání tohoto režimu snímání je omezeno jen velikostí volného paměťového prostoru.
Jak již bývá zvykem, ve výbavě nechybí ani blesk, mikrofon, vstup pro externí mikrofon a pro připojení sluchátek. Optický hledáček, který upřednostňují hlavně amatérští filmaři s duchem profesionála, byste u tohoto přístroje, jak už k produktové řadě Everio patří, hledali zbytečně.
Nahrávání videa je možné až do rozlišení 1080/60p, to znamená 1920 × 1080 bodů se 60 snímky za vteřinu. Výstup na externí zařízení je zde vyřešen přes HDMI konektor. Video je ukládáno ve formátu AVCHD na vnitřní paměť o velikosti 64 GB – ta při nejvyšší možné kvalitě, kdy má zaznamenané video datový tok 24 Mbit/s, pojme až 6 hodin záznamu HD videa. Pokud by vám i to bylo málo, nabízí se možnost úložný prostor rozšířit vložením paměťové SDHC karty. Zvolit si samozřejmě můžete i některý z úspornějších režimů, které nabídnou datový tok o velikosti 17, 12 a 5 Mbit/s. Vše si pak s nabízeným objektivem Konica Minolta HD můžete až 10× opticky přiblížit.
CMOS snímač s vysokým rozlišením spolu s technologií zpětného osvětlování za příznivých světelných podmínek produkují opravdu znamenité výsledky – zářivé barvy, jež zároveň působí naprosto přirozeně, a vysokou míru detailů. Chod zaostřování působí svižným dojmem a kamera hbitě reaguje i při nastavování expozice. Svou pravou sílu však zmíněná dvojice prokázala hlavně při natáčení za snížených světelných podmínek, tedy v disciplíně, kde poráží svého předchůdce, model HM400, na celé čáře. Využití již zmíněné technologie zpětného osvětlování se tu projevuje opravdu naplno. Výsledný obraz není jen jasnější, ale hlavně nejeví žádné známky zrnění, tedy alespoň do té doby, než je míra osvětlení opravdu mizivá. Tady se zkrátka kamera cítí opravdu jako ryba ve vodě a má oproti konkurenčním modelům dostupným na trhu značně navrch.
HD videokamera JVC Everio GZ-HM1 je krásným příkladem toho, jak se výrobce poučí ze svých chyb a vyrobí produkt, který se dalších pochybení nejen vyvaruje, ale navíc ve své třídě atakuje pomyslné první příčky na trhu. Prvotřídní výkon za nízkých světelných podmínek, spolehlivá optická stabilizace obrazu a celá škála funkcí pro opravdové filmové nadšence jsou toho jasným důkazem. I když je tato kamera určena náročným amatérským filmařům, spíše bychom ji posadili do rukou poloprofesionálních kameramanů. Nejslabším místem je asi tak jen poměrně vysoká, byť výkonnostními parametry oprávněná cena.

Technické parametry:

Snímač: 1× CMOS 1/2,3“ (10,62 Mpx)
Objektiv: Konica Minolta HD 2,8–4,5/6,7
Průměr filtru: 46 mm
Optický zoom: 10×
Stabilizátor obrazu: ano (optický)
Záznamové médium: interní paměť 64 GB, paměťová karta SDHC
Videozáznam: Full HD 1920 × 1080 (24 Mb/s)
Fotorežim: 3648 × 2736, 3200 × 2400
Displej: 2,8“ (207 000 px)
Digitální rozhraní: HDMI, USB 2.0
Rozměry: 67 × 72 × 141 mm
Hmotnost: 485 g (včetně baterie)