Hlavní navigace

K čemu všemu budou dobré chytré hodinky?

27. 5. 2013

Sdílet

 Autor: © Pebble Technology
O chytrých hodinkách, tzv. smartwatch, se v poslední době mluví čím dál více. Pracují na nich velké společnosti jako Google, Apple, Samsung nebo Microsoft. Na co konkrétně se však můžeme těšit, nikdo zatím neví.

Smartwatch nejsou zas tak chytré, pokud nejsou připojeny k jinému zařízení – bez propojení se smartphonem ztrácejí většinu svých schopností. I když vývoj jde rychle dopředu, téměř všechny chytré hodinky musejí být přes Bluetooth propojeny s telefonem i jen kvůli tomu aby vám zobrazily přesný čas. „Chytré hodinky v současné době můžeme rozdělit do tří nebo čtyř kategorií,“ říká Josh Flood ze společnosti ABI Research. „Existuje základní typ hodinek, který se pouze propojí s telefonem, pak jsou tu hodinky s hlasovou podporou a hodinky, jež umí hlídat váš zdravotní stav nebo monitorovat tělesné funkce.“

Jiní vidí v chytrých hodinkách ještě více potenciálu. „Pomocí technologie NFC (near field communication) můžete přenášet mnoho dalšího obsahu,“ říká Skooks Pong, viceprezident společnosti Synapse, která spolu s Nike vyvíjí sportovní hodinky. „Kdo ví, kam nás vývoj v budoucnu zavede, ale chtěl bych zažít to, že přijdu do obchodu a pomocí svých hodinek zaplatím,“ dodává Pong.

Smartwatch v současné době ještě nejsou tak rozšířené jako třeba tablety, avšak velké společnosti jako Google, Microsoft, Apple, Samsung nebo Sony již na svých hodinkách horlivě pracují. Podle odhadů banky Credit Suisse se na trhu s chytrými hodinkami v roce 2018 protočí okolo padesáti miliard dolarů. Malé společnosti mají nyní náskok, jelikož většina chytrých hodinek na trhu je od startupů jako ConnecteDevice, Martian, MetaWatch nebo Pebble Technology.

Podle expertů budou budoucí chytré hodinky umět živě nahrávat statistiky pro fitness tak, že budou moci být v reálném čase vyhodnocovány, spustí hudbu podle aktuálního tepu a dočkáme se i videokonferencí. „Jakmile budou hodinky umět komunikovat s různými zařízeními – reproduktory, telefony, televizory – stanou se mimořádně úspěšnými,“ myslí si Flood. Žádná velká společnost však zatím oficiálně neprozradila, co přesně její zařízení budou umět. Na trhu se zatím objevily pouze hodinky G-Shock od společnosti Casio, kterým však chyběla větší marketingová podpora. „Od společnosti jako Casio byste čekali více, z nějakého důvodu se však rozhodli své smartwatch zatím příliš nepropagovat,“ řekl Flood.

O svých hodinkách zatím více promluvil pouze Samsung. „Připravujeme je již nějakou dobu,“ řekl Lee Young Hee ze Samsungu nedávno na tiskové konferenci.

„Spousta firem si s hodinkami hraje, ale nikdo ještě nepřišel na tu správnou kombinaci funkcí. Jakmile se ale do hry zapojí velké společnosti jako Apple, chytré hodinky se podle mne zcela změní,“ dodává Flood. „Je to smutné, ale startupy chytré hodinky prostě nedokážou zpropagovat tak, jako velké společnosti.“