Hlavní navigace

Kaleidascape

Hodně nadstandardní multiroom V minulém článku jsme popisovali, co je to multiroom: systém rozvodu zvuku po celém domě. Co když zvuk nestačí a potřebujeme řešit i obraz? Systém Kale...
Redakce 1. 4. 2010

Sdílet


Hodně nadstandardní multiroom

V minulém článku jsme popisovali, co je to multiroom: systém rozvodu zvuku po celém domě. Co když zvuk nestačí a potřebujeme řešit i obraz?
Systém Kaleidescape zjednodušuje způsob, jak shromažďovat, spravovat a vychutnávat si své filmy a hudbu. Jakmile je vaše osobní kolekce zábavy uložena v systému Kaleidescape, můžete se rozloučit s nepořádkem v DVD a CD a s frustrací z ukládání a organizování vašich filmů a hudby. A protože systém Kaleidescape využívá vysokorychlostní síť, můžete si užívat své oblíbené filmy a hudbu v celém domě, máte k nim okamžitý přístup, kdykoliv se vám to hodí. Jednoduše klikněte na Play, opřete se a okamžitě si můžete užívat zábavu i se svými nejbližšími přáteli a rodinou.
Unikátní systém Kaleidescape je tou pravou volbou pro uložení všech vašich hudebních CD a filmů na DVD. Kaleidescape je nejen uloží v plné kvalitě, ale umožní vám přehrávat si kterékoliv CD nebo DVD v libovolné části vašeho domu či bytu. Nabídku systému lze zobrazit na ovládacím panelu Crestron, i díky tomu je ovládání systému velmi pohodlné a komfortní.
Kaleidescape se skládá z centrálního serveru s různými variantami kapacity harddisků a ze síťových klientů, tedy lokálních přehrávačů, které zajišťují streamování a samotné přehrávání. Síťový klient má výstupy audio- a videosignálu, a to analogové i digitální. Přes ně je pak klient napojen přímo na monitor či TV. Klient je se serverem propojen pouze jedním datovým kabelem, po němž probíhá přenos audio- a videosignálu a komunikace klienta či klientů se serverem. Na jeden server je možné napojit až 45 síťových klientů. Kapacita připojení je tedy opravdu dosti velká, abyste mohl každý z rodiny sledovat to své.
Veškeré ukládání hudby a videa na server probíhá 1 : 1, takže nepřicházíte o kvalitu, ani o komfort. Kaleidescape nabízí uživatelské menu a veškeré funkce srovnatelné s tím, když vložíte DVD do přehrávače, tedy menu, titulky, bonusy, zvukové stopy apod. Navíc poskytuje obrázek přebalu DVD či CD a informace o filmu.

Kromě komfortu srovnatelného s DVD či CD nabízí Kaleidescape i mnoho dalších funkcí. Zbaví vás hromady povalujících se disků a jejich přebalů, nabídne přehledný seznam všech importovaných disků, který je možné třídit podle názvu, interpreta, roku, žánru a podobně. Kromě zobrazení filmů v seznamu je možné si nechat zobrazit jejich nabídku tak, že na obrazovce se objeví přebaly disků a vy si vyberete podle nich. Je to velmi jednoduché, komfortní, přehledné a intuitivní.
Import disků do systému je velmi jednoduchý – otevřete mechaniku klienta, vložíte disk a disk se načte do systému. Díky připojení systému na síť sítí si Kaleidescape stáhne veškeré informace o právě importovaném disku a zařadí je do databáze, a to včetně obrázků přebalů. Veškeré tyto informace jsou do systému posílány přímo společností Kaleidescape. Pokud by se náhodou stalo, že k vámi nahranému disku nejsou všechny potřebné informace dostupné nebo pokud si do systému chcete importovat disk, který jste si vytvořili sami, je možné dodat informace k disku do systému i manuálně.
O svá data se bát nemusíte. Všechny nahrané disky jsou zrcadlově zálohovány, a proto i při případné poruše harddisku o žádný oblíbený film či hudební album nepřijdete. V případě, že by k poruše harddisku došlo, systém pošle servisní správu a o vše bude postaráno.
Pro ovládání systému Kaleidescape doporučujeme použít systém Crestron, který je se systémem Kaleidescape plně kompatibilní a umožňuje využívání veškerých jeho funkcí.

Technické parametry systému Kaleidescape

1U server je spolehlivé úložiště pro obsah vašich CD a DVD disků. Server má kapacitu až 4 disků po 1 TB. Propojením do jedné sítě se obsah serverů na on-screen menu na TV (z 1080p playeru/1080p mini playeru) zobrazí v jediném souhrnném seznamu (nebo nabídce přebalů).

Rozměry

44,5 × 4,3 × 47,8 cm (1U)
Váha
6,8 kg bez HDD, 10,9 kg se čtyřmi HDD
Výkon
100–240 V, 50–60 Hz univerzální vstup, typická spotřeba se čtyřmi HDD 80 W (max. 104 W)
Provozní teplota: 5 až 35 °C
Skladovací teplota: –20 až 60 °C
Úložná kapacita
1 TB HDD pro ochranu údajů
Každý další 1TB HDD pro uložení 150 DVD/1650 CD
Lze rozšířit až na obsazení celkem 4× 1TB HDD, kapacita pro data 3 TB (až 450 DVD/5000 CD)
Kapacita systému
45 současně nezávislých audio-video nebo audio zón – streamů – na serveru
4 současné importy disků CD/DVD
Propojení
100/1000 Base-T Ethernet (RJ45)
RS-232 (DB-9 male)
2× USB (rezerva pro pozdější využití)

Uživatelské rozhraní

Jednou z největších předností systému Kaleidescape je velmi přívětivé uživatelské rozhraní. Snadná obsluha, kterou zvládne naprosto každý, intuitivní postup výběru, snadný přehled o celé nabídce vaší audio- či videotéky. Na obrazovce si můžete vybrat ze dvou typů nabídek. Buď seznam disků, který je možné třídit podle názvu filmu/alba, jména interpreta/herce, režiséra, žánru, roku vzniku či dalších atributů. Druhou možností je pak zobrazení přebalů disků. Zde jsou odděleny disky CD a DVD. Kurzorem se pohybujete po přebalech a vybíráte si přesně to, na co máte náladu. Najedete na nějaký film, a pokud do několika vteřin volbu nezměníte, tak se vám kolem něj seřadí filmy podobné tematiky či se stejným hlavním hrdinou. Tato funkce ještě více usnadňuje již i tak pohodlný výběr. S Kaleidescape prostě budou všechny vaše oblíbené disky po ruce. A vybrat si zvládne každý člen rodiny, od dětí až po babičky. Všechny tyto funkce můžete používat nejen na obrazovce televizoru, ale i na ovládacím panelu řídícího systému Crestron. Tento řídící systém rádi kombinujeme s aplikací Kaleidescape, především pro jejich kompatibilitu a přehlednost. Crestron řeší kompletní řízení audio/video techniky i veškerých technologií v domě, především prostřednictvím elegantních ovládacích panelů.

Článek vznikl ve spolupráci s firmou – STUDIO JASYKO, www.jasyko.cz