Hlavní navigace

Kalkulačka pomáhá studentům překonat výpočetní omezení

28. 11. 2020

Sdílet

 Autor: Natee Meepian / Shutterstock.com
Děti i studenti mají často koncepční porozumění k řešení problémů, které jsou mnohem obtížnější, než by jim jejich výpočetní schopnost umožňovala.

Například student možná ví, že potřebuje vydělit dvouciferné číslo jiným dvouciferným číslem, ale pokud tuto dovednost nezvládne, odpověď bude bez kalkulačky mimo dosah. Kalkulačky samozřejmě mohou používat i děti, nicméně u studentů je její používání častější. Také využívají více funkcí.

Překonání výpočetních omezení je obzvláště užitečné pro studenty se speciálními potřebami a ve skutečnosti odstraňuje překážky pokročilejším úrovním výuky matematiky.

Kalkulačka podporuje použití různých strategií

Kalkulačka umožní studentům, aby v krátké době zvážili a vyzkoušeli širokou škálu strategií řešení problémů. Mohou vyřešit problém pomocí jedné strategie (s nebo bez kalkulačky) a zkontrolovat své odpovědi pomocí jiné strategie.

Kalkulačka pomáhá řešit více problémů za kratší dobu

Kalkulačky umožňují studentům pracovat rychleji, což znamená, že mohou v danou dobu vyřešit více problémů. Můžete tak zvýšit počet a složitost problémů, které představíte v každé lekci, aniž byste zvýšili čas věnovaný lekcím řešení problémů.

Kalkulačka podporuje vytrvalost při řešení problémů

Když studenti začnou kreativněji uvažovat a zkoušet různé metody, zažijí úspěch u některých metod a neúspěch u jiných. Je však důležité, jak se cítí k těmto „neúspěchům“. Studenti bývají odrazeni, když nemohou rychle vyřešit problémy; snaží se přijít na to, proč jejich metody nefungují. Poté přizpůsobují své myšlení a zkouší jinou strategii.

Kalkulačka podporuje růstové myšlení

Pedagogové si začínají uvědomovat, že pochválit studenty za správné odpovědi není zdaleka tak důležité, jako rozpoznat jejich boje. Když jsou studenti schopni vytrvat a vyzkoušet různé strategie řešení náročných problémů, pociťují úspěchu a jsou hrdí, že se nevzdávají, což vede k dalšímu prospěchu.

soutez_casestudy

Základní dělení kalkulaček

Dle náročnosti vašich výpočtů můžete samozřejmě zvolit i specifický typ kalkulaček, jako jsou například vědecké či grafické kalkulačky.

  1. Pro děti na základní škole: klasické, základní kalkulačky.
  2. Pro studenty středních a vysokých škol: vědecké kalkulačky.
  3. Do zaměstnání: stolní kalkulačky.

Jak se říká: „Úspěch plodí úspěch“, a to v matematice rozhodně platí. Použití kalkulačky drasticky zvyšuje šanci, že student dostane správnou odpověď, a následný pocit úspěchu podporuje pozitivnější přístup k dalšímu problému.

Byl pro vás článek přínosný?