Hlavní navigace

Kam Satya Nadella nasměruje Microsoft?

Sdílet

 Autor: © IDG San Francisco
Nový generální ředitel Microsoftu Satya Nadella by si měl podle expertů pospíšit s plánem na první tři měsíce ve funkci.

„Nadella by byl velmi chytrý, kdyby si zorganizoval stodenní plán. To by bylo úžasné,“ poznamenal Randy Ottinger, výkonný viceprezident konzultační společnosti Kotter International, která se specializuje na změny ve vedení a korporátní strategii.

Podle Ottingera je velmi důležité, aby nový generální ředitel udeřil rychle a tvrdě, nehledě na to, kolik let ve společnosti strávil. „Kdo je v mém týmu? Na koho spoléhám, kdo zlepší budoucnost společnosti?“ cituje Ottinger příklady otázek, které by měly nového generálního ředitele momentálně zaměstnávat. Pro Nadellu je podobný plán o to důležitější, že postrádá zkušenosti s vedením společnosti, natož tak velké jako je Microsoft. „Nový generální ředitel musí vytvořit pocit spěchu,“ myslí si Ottinger. Proto doporučuje plán zrovna na prvních sto dnů. A jak by podle něj měl Nadellův plán vypadat?

„Za prvé – jaké velké příležitosti se v současnosti na trhu vyskytují? Na co bude společnost sázet a co úplně zruší?“ poznamenal Ottinger. „Za druhé – kdo je ve vedoucím týmu? A kdo přichází s novými idejemi?“ Nový generální ředitel, i ten, který je už dlouho členem společnosti, obvykle mění alespoň část současného vedení, a Ottinger očekává to samé i od Nadelly. Generální ředitel si nemůže dovolit pouze přijmout tým svého předchůdce, měl by si vytvořit vlastní. Stejně tak by měl podle Ottingera Nadela vyměnit členy správní rady, kteří už na svých místech sedí přes deset let a většina z nich už překročila šedesátku.

Jim Gregory, generální ředitel společnosti CoreBrand, která poskytuje konzultace více než tisícovce firem po celém světě, má pro Nadellu podobné rady. „Microsoft už několik let trpí nedostatkem vizí, Nadellovou prací je s tím něco udělat,“ myslí si Gregory. Podle Gregoryho by si měl Nadella promluvit s významnými držiteli akcií a zeptat se jich, jaká je jejich vize, co fungovalo v minulosti a co nikoli.

Jak Gregory, tak Ottinger zdůraznili, že je nejdůležitějším faktorem rychlost a uspořádání priorit, což jsou dvě charakteristiky, které Microsoft v posledních letech postrádal. „Důvodem, proč je Ballmer pryč, je to, že správní rada chtěla změny větší rychlostí, než vyhovovalo Ballmerovi,“ řekl Ted Schadler, analytik z firmy Forrester Research.

Co bude v následujících dnech dít, bude důležitější než cokoliv, co Nadella zatím řekl. První měsíce v pozici generálního ředitele bude hodnocen každým, ať už jde o zaměstnance či investory. „Na Microsoft bych si vsadil,“ řekl Ottinger. „Naprosto věřím tomu, že má schopnosti, možnosti, partnery a vlastně vše potřebné, aby se mohl dostat na novou úroveň.“

Zda to tak je, řekne až čas, kterého Nadella nemá příliš. A snad ho neparalyzuje to, že mu za zády bude – alespoň prozatím – stát otec-zakladatel Bill Gates v nové roli technického poradce.