Hlavní navigace

Kampaň za záchranu MySQL nabírá na obrátkách

Pod elektronickou petici, jejíž vznik inicioval Michael Monty Widenius, tvůrce databáze MySQL, se podepsalo již více než 22 tisíc lidí.
Filip Brůcha 7. 1. 2010

Sdílet

Evropská komise od Wideniuse v tomto týdnu obdržela první várku 14 174 podpisů. Ta se totiž v současné době stále zabývá sloučením společnosti Sun Microsystems, současného majitele MySQL, s Oracle. Evropské úřady se především obávají o další osud této databáze, pokud by k akvizici skutečně došlo. Oracle totiž díky vlastnímu proprietárnímu softwaru drží významnou část podílového koláče na trhu s databázemi. Petice tak Komisi vyzývá k úplnému zablokování fúze.

Asi jedna třetina všech současných signatářů sama sebe označuje za nezávislého softwarového vývojáře. Dalších 5 760 příznivců pak prý pracuje ve firmě, která využívá služby MySQL. Dále jde o soukromé databázové uživatele nebo prostě jen jedince, kteří se obávají o další budoucnost této databáze. Téměř 11 000 respondentů pochází z některé z členských zemí Evropské unie a 5 000 z USA.

Součástí stránek s peticí je i anketa, kde uživatelé mohou zvolit, jakým směrem by se podle jejich názoru měl ubírat další osud MySQL, pokud by k prodeji Sun Microsystems nakonec došlo. Drtivá většina, 94 %, jich je pro převedení databáze na jiný subjekt, který se o její vývoj bude i nadále starat.

„Nespočet blogů, webových stránek a encyklopedií je založených na MySQL. Jedná se o motor internetové komunity a s tím i o jeden z pilířů moderní společnosti, která respektuje svobodu slova“ napsal ve svém komentáři jeden ze signatářů, původem z Rakouska. Nevěří prý přitom slibům velkých firem, které nakonec stejně vždy dají přednost vidině finančního zisku. Vhodné přirovnání pak obchodu dal respondent z USA, podle kterého by MySQL v rukách Oraclu byl stejný nesmysl, jako kdyby ďábel dostal do úschovy klíče od nebeské brány.

Přestože Oracle zveřejnil seznam deseti závazků uživatelům a vývojářům, ve kterém mimo jiné slibuje i větší přísun financí do vývoje MySQL, Widenius mu nevěří. Spokojenost naopak díky tomuto prohlášení zavládla u Evropské komise a schválení fúze se tak zase o kousek posunulo ke svému konečnému schválení.

Bližší informace o petici s možností připojení svého hlasu na záchranu MySQL najdete na stránkách http://helpmysql.org/en/theissue/customerspaythebill.