Hlavní navigace

Kaon KSC SA4100IR

28. 4. 2011

Sdílet

4990 Kč, www.fastcr.cz Příchod nového systému šifrování satelitního vysílání Irdeto (nejen) do sítě Skylink znamená i změny ve stájích výrobců a prodejců. Již dnes je možné ...

4990 Kč, www.fastcr.cz

Příchod nového systému šifrování satelitního vysílání Irdeto (nejen) do sítě Skylink znamená i změny ve stájích výrobců a prodejců. Již dnes je možné aktivovat pouze kombinované karty Irdeto/Cryptoworks, do budoucna bude postupně provoz systému Cryptoworks utlumován a posléze zcela ukončen.
Majitelé receiverů s rozhraním CI (což jsou prakticky všechny) či televizorů se satelitním tunerem mají pochopitelně možnost zakoupit pouze dekódovací modul Irdeto (za cca 1000 Kč), pokud ale máte starší přijímač bez HD, je možná rozumnější se ho (ještě včas) zbavit a nahradit novějším typem s podporou HD i Irdeto.
Pokud se k takovému kroku rozhodnete, je asi nejsnazší cestou zvolit některý z certifikovaných přijímačů, které byly Skylinkem testovány a měly by být dodávány nakonfigurované pro jeho služby – to výrazně usnadňuje instalaci, kterou byste tak měli zvládnout sami. Je ovšem na místě uvést, že ani certifikát nepřestavuje absolutní jistotu, protože odlišné verze firmwaru mohou v budoucnu způsobit jiné chování přijímače. Na druhou stranu máme velmi dobré zkušenosti i s přístroji, které Skylinkem testovány nebyly, ale mají dostatečně silné zázemí technické podpory (například polský Ferguson). Tak či onak, dobrou zprávou je, že Kaon SA4100IR splnil všechny části testu na jedničku, včetně podpory secure silicon pro budoucí bezpečnostní aktualizace systému Irdeto. Jeho zprovoznění se Skylinkem by vám, podobně jako nám, tedy nemělo činit zásadní problémy a přes satelit by mělo být možné rovněž aktualizovat firmware přístroje. Lze to sice řešit i nahráním firmwaru z USB disku, nicméně na stránkách výrobce zatím žádné aktualizace k dispozici nejsou a i v ostatních směrech jsme byli odkázáni pouze na možnost zaslat dotaz na technickou podporu v angličtině, lépe na tom nebyla ani sekce podpory na www.kaonczech.cz.
Nepříliš aktivní technická podpora je ale asi jediný významnější nedostatek, který přijímači můžeme vytknout. Výstupy na zadním panelu uspokojí jak majitele starých klasických, tak nejnovějších plochých televizorů a projektorů. Naleznete zde dvojici SCART konektorů, HDMI 1.3 výstup, komponentní a kompozitní video, optický digitální výstup a RS 232. K naprostému štěstí nám tak chybí snad jen LAN port a digitální koaxiální konektor. Na čelním panelu, který je proveden v leskle černém plastu se stříbrnou linkou na spodní hraně, naleznete dvířka, pod nimiž jsou dva sloty CI, čtečka karet s dekodérem Irdeto a USB port pro připojení flash či pevného disku, nutného pro funkce PVR (nahrávání pořadů) – podporovány jsou i disky ve formátu NTFS, nicméně USB port je jasně označen pro maximální odběr 0,5 A, utáhne tedy pouze napájení flash pamětí a externích pevných disků s nízkou spotřebou nebo samostatným napájením. Je trochu škoda, že výrobce neumístil USB také na zadní stranu přístroje – takto budete mít při připojení disku dvířka neustále otevřená. Rozměrný čtrnáctimístný displej zobrazuje názvy programů, na čelním panelu též najdete nadstandardní počet tlačítek pro ovládání základních funkcí včetně nahrávání. Přehledné dálkové ovládání umožňuje ovládání základních funkcí televizního přijímače – nastavit je lze buď pomocí seznamu kódů, nebo vyhledáváním – nelze ho ale plnohodnotně učit.
Při používání přijímače Kaon nás mile překvapila výborná kvalita obrazu zejména u HD, ale i u SD kanálů, které přístroj pochopitelně dokáže „převzorkovat“ až na 1080i. O něco menší nadšení vyvolalo samotné menu, které je sice přehledné a poměrně svižné, mohlo by ale být lépe graficky zpracováno a obsahovat více informací najednou (HD televizory to rozhodně „utáhnou“). Ideálně není řešeno ani rozhraní programového průvodce (EPG), Kaon to rozhodně umí lépe, jak víme například z kabelových přijímačů UPC, pochvalu si výrobce (či dovozce) zaslouží za překlad menu do češtiny i poměrně přehledný manuál.
Jestliže potřebujete vyměnit stávající přijímač za nový HD model, je Kaon velmi zajímavou volbou. Nejedná se sice o luxusní přístroj – je vybaven pouze jedním tunerem a chybí mu LAN port či podpora přehrávání DixX a MP3 souborů, nicméně díky modulu Irdeto a certifikaci Skylinku ho můžete takříkajíc „zapojit a používat“. Dvojice CI slotů zase znamená, že můžete přijímat i jiné služby a měli byste zvládnout i případné nové technologie šifrování satelitního vysílání.

Kaon KSC SA4001IR

HDTV Satelitní přijímač s dekodérem Irdeto
Dekodéry a rozhraní: Čtečka karet Irdeto, 2× CI slot
Výstupy a vstupy: 2× SCART, HDMI, komponentní, kompozitní, Toslink, audio, USB, SAT in/out.
Funkce: MPEG 2/4, H.264, rozlišení až HD 1080i, DiSEqC 1.0, 1.2, USALS. AC3 a Bitstream Audio
Další: plná česká lokalizace vč. teletextu a DVB titulků.
Rozměry: 340 × 54 × 255 mm, 2,5 kg