Hlavní navigace

Kaspersky: Hackeři si oblíbili Android

 Autor: © Daevid - Fotolia.com
S téměř 80% podílem má Android na trhu s mobilními operačními systémy obdobné postavení jako Windows. Podle společnosti Kaspersky Lab je tak pro hackery nyní stejně hodnotným cílem, jako OS od Microsoftu.
Jiří Paleček 22. 8. 2013

Sdílet

Kaspersky Lab to uvádí ve své nové studii s názvem Threat Evolution. Rozdíl mezi červem pro Windows a Android je v tom, že ten pro operační systém od Googlu se vyvíjí mnohem rychleji, jelikož útočníci mají za posledních dvacet let tvorby škodlivých kódů pro Windows již značné zkušenosti. „Vývoj červů pro Android je mnohem rychlejší než vývoj červů pro Windows, protože útočníci už prostě vědí jak na to," uvedl Roel Scouwenberg ze společnosti Kaspersky Lab. Zatím nejsofistikovanějším červem pro Android byl Backdoor.AndroidOS.Obad.a. Ten uměl stahovat soubory, krást informace z telefonu a jeho aplikací, odesílat zprávy na prémiová čísla a sám se šířit skrze Bluetooth.


Obad využíval tři dříve neznámé bezpečnostní díry v Androidu. Podle Kaspersky se tento červ při bližším pohledu choval více jako typický červ určený pro Windows, než Android. Většina červů, které dnes vznikají, je stále zaměřena na Windows, podle expertů však vznikla nová generace hackerů, kteří se již zaměřují jen na smartphony. „Věří, že tam je budoucnost. A ona tam je," dodal Scouwenberg. Kaspersky za první polovinu tohoto roku objevil přes 100 000 škodlivých kódů, přičemž za celý uplynulý rok to bylo 76 000.

 

Zdroj: IDG News Service