Hlavní navigace

Kauza MegaUpload může ovlivnit další datová úložiště

6. 4. 2012

Sdílet

 Autor: © rukanoga - Fotolia.com
Případný verdikt proti MegaUploadu by podle jeho právníka mohl vytvořit precedent, na základě kterého by za nedovolené ukládání dat byli trestně odpovědní provozovatelé těchto služeb.

Prokurátoři v USA dosud v souvislosti s kauzou MegaUpload obvinili sedm lidí spojených s tímto datovým úložištěm, přičemž na vrcholu jejich seznamu figuruje zakladatel služby Kim Dotcom. Kromě porušování autorských práv jsou obviněni také z praní špinavých peněz. Zástupci USA již zahájili řízení potřebné pro vydání obviněných z Nového Zélandu, po kterém by měl být co nejdříve zahájen samotný soud.

„Bylo by to vůbec poprvé, co by byl v USA z porušení autorských práv obviněn provozovatel cloudového úložiště,“ řekl Ira Rothken, který má MegaUpload hájit u případného soudu. Z minulosti jsou sice známé případy žalob podaných na hudební sdílecí servery Grokster a Napster, v obou šlo však o občanskoprávní spor. To znamená, že žalující stranou nebyl stát, ale soukromé subjekty. Při civilních procesech je navíc vyžadováno menší důkazní břemeno, takže je snadnější prokázat obžalovanému jeho vinu.

Grokster byl v roce 2005 nakonec shledán vinným z toho, že svým uživatelům umožnil porušit autorská práva, za která podle soudu nesl jakousi sekundární odpovědnost. V trestním právu nicméně na sekundární porušení práva žádný platný zákon nepamatuje. V případě trestního řízení proti MegaUploadu proto budou muset žalobci prokázat primární porušení autorských práv, což by znamenalo, že obžalovaní jednali vědomě.

Rothken označil vznesená obvinění za dechberoucí. Nemluví se v nich totiž o žádném konkrétním dílem, která mělo být zneužito, ani jménech konkrétních osob odpovědných za údajné porušení autorských práv. Veškerá vina má být svalena na provozovatele MegaUploadu, kteří měli být za své uživatele odpovědní. Něco takového je přitom podle Rothkena neslučitelné s povahou cloudových služeb. Americké zákony podle něj vyžadují, aby jejich provozovatelé neměli k samotným uživatelským datům přístup.

Rotken dále upozorňuje na na to, že MegaUpload používal na odhalení souborů porušující copyright vlastní program, takže o nějakém úmyslném jednání nemůže být v jeho případě řeč. Samozřejmě si neodpustil ani kritiku amerických úřadů, kteří MegaUpload zcela odřízly, takže uživatelé již dlouhou dobu nemají žádný přístup ke svým datům. Rothken podle svých slov zatím vyjednává alespoň s bankami o zpřístupnění zmrazených účtů, z kterých by se mohl zaplatit hosting uživatelských dat.

Byl pro vás článek přínosný?