Hlavní navigace

Kde a jak pohodlně stáhnout programy z internetu?

22. 1. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sháníte do počítače s Windows nové programy? Poradíme, kde je najít a jak je jednoduše a rychle stáhnout.

Existuje nepřeberné množství programů pro počítače a notebooky s Windows. Stejně tak ovšem v současnosti na internetu existuje nepřeberné množství míst, odkud je lze získat. V dávných dobách, kdy nebylo běžně dostupné internetové připojení, byli uživatelé odkázáni na distribuci softwaru pomocí přenosných paměťových médií – disket, CD a DVD disků, apod.

S rozšiřující se dostupností internetu se pak postupem času distribuce softwaru přenesla na tuto celosvětovou informační síť. Přináší to mnoho výhod a uživatelé si mohou stáhnout vždy nejnovější verzi programu.

Stejně tak i distribuce následných aktualizací je prostřednictvím internetu jednoduchá, rychlá a často zcela automatická, takže uživatel pak často ani nepostřehne, že se jeho program aktualizoval na novější verzi.

Kde najít programy

Míst, odkud je možné stáhnout programy, je opravdu mnoho. Tvůrci softwaru běžně nabízí svá díla ke stažení na svých webových stránkách. Hledání jednotlivých programů po internetu je však nepraktické a někdy i zdlouhavé. Uživatelé Windows 10 sice mají k dispozici Microsoft Store, zde ovšem nejsou dostupné všechny oblíbené aplikace.

Proto existují specializované servery, umožňující pohodlné vyhledávání a stahování programů z jednoho místa. Mezi stálice na českém internetu patří Slunecnice.cz a Stahuj.cz. Na nich lze získat kompletní softwarovou výbavu vašeho počítače.

Jak stáhnout program

Podívejme se na postup, jak stáhnout program ze serveru Slunecnice.cz. K rychlému vyhledání požadovaného programu slouží pole umístěné v horní části okna, hned vedle loga serveru. Do tohoto pole lze zadat název programu a našeptávač ihned nabídne nejvhodnější možnosti.

Slunečnice.cz

Hledaný výraz můžeme buď nechat vyhledat pomocí tlačítka lupy vedle vyhledávacího pole, případně pokud se v našeptávači objeví požadovaný program, lze na jeho název kliknout a rychle tak přejít na stránku v katalogu s popisem funkcí, obrázky z prostředí programu a se specifikací parametrů.

Z nich se dozvíte nejen autora, ale také licenci pod kterou je daný software distribuovaný – například zda se jedná o volnou licenci a program lze používat zcela zdarma bez nutnosti platit autorovi nějaký poplatek, případně zda se jedná o zkušební, tedy funkčně či časově omezenou verzi. Kliknutím na popis licence si můžete nechat zobrazit její detailní specifikaci.

Slunečnice.cz

Pokud v části s parametry programu kliknete na tlačítko „Zobrazit více“, pak se dozvíte kompletní přehled uváděných parametrů, včetně poslední aktualizace programu, velikosti, odkazu na web autora a mnoha dalších údajů. Důležitý je údaj o podporovaných operačních systémech.

Pokud je ve výčtu uvedena vaše verze Windows, pak je vše v pořádku a budete si moci program bez problémů nainstalovat. Pokud si nejste jistí, jakou verzi systému Windows používáte, pak můžete přejít níže, kde pod tlačítkem „Stáhnout zdarma“ uvidíte také informaci, zda program půjde spustit na vašem počítači.

Slunečnice.cz

U řady programů si také budete moci vybrat, zda stáhnete samotný program, případně zda zvolíte i variantu s vylepšením od Seznam.cz.

Slunečnice.cz

Po kliknutí na tlačítko „Stáhnout zdarma“ dojde k zahájení stahování programu do vašeho počítače a zobrazí se další stránka.

Pokud si nejste jistí, zda zvládnete samotnou instalaci programu ve vašem počítači, pak můžete využít službu online pomoci s instalací, jejíž odkaz se na této stránce nachází. Jedná se o profesionální pomoc, která je realizována prostřednictvím partnerské služby.

CS24

Slunečnice.cz

Nevíte, jaký program zvolit?

Pokud nevíte, jaký program zvolit, můžete se podívat také na přehled nejstahovanějších programů, které si oblíbili ostatní uživatelé, případně ručně projít jednotlivé kategorie programů. Budete-li bezradní, můžete se obrátit se svým dotazem na ostatní, slouží k tomu Fórum Slunecnice.cz.

Byl pro vás článek přínosný?