Hlavní navigace

Kerio Workspace: Publikování a sdílení za malý peníz

31. 8. 2011

Sdílet

Kerio Workspace vytváří i v malé či střední firmě prostředí pro kreativní brainstorming a vzájemné předávání znalostí.

Společnost Kerio pozorně sleduje vývoj na poli groupwarových systémů a na nové trendy se snaží reagovat samostatnou platformou pro týmovou spolupráci Kerio Workspace. Produkt obohacuje současnou nabídku Kerio Connect a Kerio Operator o funkce pro intranetové publikování, sdílení obsahu a vyhledávání.

Software určený především pro malé a střední firmy se instaluje jako klasická aplikace typu klient-server. Podobně jako u Kerio Connect může být server nasazen na platformách Windows, Linux Debian a Ubuntu i Mac OS X.

Základním pracovním prostředím je uživatelské webové rozhraní lokalizované do šestnácti jazyků a dostupné v prohlížečích MS IE, Firefox, Safari či Google Chrome. Pro práci se soubory lze využít i samostatný desktopový klient. Do uživatelského prostředí se dostanou i uživatelé mobilních telefonů Apple iPhone a tabletů Apple iPad, mohou však zatím obsah pouze prohlížet.

Instalace je poměrně jednoduchá – všechny části systému včetně vestavěné databáze jsou součástí jediného instalátoru. Přehledné je i rozhraní pro správu, kterou je možné provádět z webového rozhraní. Podporována je i dálková administrace přes zabezpečené připojení. Poměrně propracované jsou žurnály různých typů (aktivity, konfigurace, výstrahy apod.) s bohatými možnostmi nastavení formátu nebo rotačního intervalu.

Základem řešení je souborový server s integrovaným datovým úložištěm. Uživatelské účty se zakládají v administračním rozhraní nebo je možné k jejich vytvoření využít synchronizaci s LDAP či adresářové služby MS Active Directory nebo Apple OpenDirectory.

Možnosti archivace a automatizovaného zálohování nejsou příliš flexibilní, k dispozici je pouze úplná nebo diferenciální záloha celého úložiště.

Obsah ze všech stran
Uživatelé Kerio Workspace pracují s víceúrovňovými prostory členěnými do HTML dokumentů – stránek. Prostory a stránky mohou sdílet s dalšími uživateli, pro něž mohou nastavit práva pro čtení, editaci nebo správu.

Na stránkách lze kombinovat a sdílet text, multimédia včetně videa (uživatelé se však musí spokojit pouze s formátem .flv), externí obsah, hypertextové odkazy či souborové knihovny. Obsah je možné fulltextově prohledávat včetně textu uvnitř souborů. Přímo z webového prostředí lze také poslat e-mailem odkaz na danou stránku; adresáta je ovšem potřeba vyplnit ručně. Úpravy obsahu stránek není možné provádět synchronně, obsah je pro editaci vždy otevřen pouze jednomu uživateli.

Přístupová práva se dělí do tří skupin – čtení, přispěvatel (kromě čtení může obsah stránek a prostorů také upravovat) a správa (umožňuje navíc přidělovat přístupová práva dalším uživatelům).

Zárodkem diskuzních skupin je funkce Aktivita – prostor vymezený ve spodní části každé stránky nebo prostoru a určený pro komentování jejich obsahu. Komentáře se rozesílají automaticky všem uživatelům, kteří mají danou stránku přidanou do seznamu oblíbených. Všechny došlé aktivity je možné sledovat v samostatném okně, nelze je však filtrovat například podle autorů komentářů.

Pro práci se soubory slouží samostatný desktopový klient běžící jako proces na pozadí. Jeho prostřednictvím lze daný soubor vyhledat a otevřít v programu asociovaném s typem souboru.

Funkce dostupné pro tvorbu a správu stránek a prostorů se s trochou fantazie dají využít jak pro webové publikování, tak pro diskuzní fóra či velmi jednoduché blogy. Co zatím chybí, je propracovanější prostředí sociálních sítí, známé z veřejných platforem typu Facebook, nebo možnost opatřovat příspěvky tagy.

Přestože systém nenabízí žádný velký luxus, může dobře sloužit základnímu účelu – efektivnímu sdílení různých typů informací – a vytvořit i v malé či střední firmě prostředí pro kreativní brainstorming a vzájemné předávání znalostí.

Kerio Workspace vytváří spolu s Kerio Connect a Kerio Operator poměrně užitečnou kombinaci nástrojů pro spolupráci. Ocení ji zejména firmy, které chtějí své intranetové komunikační prostředí obohatit za rozumnou cenu o základní možnosti sdílení informací a novými metodami rozšířit možnosti komunikace svých zaměstnanců.


Kerio Workspace 1.0
+
ucelená nabídka základních funkcí, jednoduchost použití, cena
-
mobilní přístup pouze pro čtení, obsah nelze editovat současně několika uživateli, absence pokročilejších funkcí pro sociální sítě
Prodejce: Kerio Technologies, www. kerio.cz
Cena (bez DPH): 600 Kč za uživatele, prodáváno v balících po pěti uživatelích