Hlavní navigace

Kindle Fire: Jaká je výrobní hodnota tabletu Amazonu?

20. 11. 2011

Sdílet

 Autor:
Tablet Kindle Fire od Amazonu je první týdny v prodeji a nevede si vůbec špatně. IHS iSuppli nyní vydalo report jaké jsou ceny jednotlivých dílů.

Kindle Fire se sice v recenzích nemůže vyhnout srovnání s tabletem iPad od Applu, ovšem recenzenti chválí skutečnost, že rozdíl ne funkcionalitě těchto dvou modelů tabletů rozhodně není tak velký jako rozdíl v ceně. I když Kindle Fire pro Apple iPad není konkurencí, je jednou z prvních skutečně životaschopných alternativ.

IHS iSuppli revidovalo svůj report, který shrnuje výrobní náklady na tablet Kindle Fire a zjistilo, že Amazon každý prodaný model dotuje jen necelými třemi dolary. Původně se spekulovalo, že dotace činí zhruba 50 dolarů a Amazon musí spoléhat na to, že se mu tato částka vrátí na prodaném obsahu. Teď se ukazuje, že rozdíly mezi náklady na výrobu a prodejní cenou jsou minimální.

IHS iSuppli informuje, že cena hardwaru použitého v tabletu Kindle Fire je 185,60 dolarů a cena za výrobu jednoho přístroje je pak 16,10 dolarů. Dohromady jde o 201,70 dolarů, což je výrazně níže, než většina analytiků odhadovala. Prodejní cena tabletu Kindle Fire pak činí 199 dolarů, zatímco u iPadu 2 je to minimálně 499 dolarů a u nedávno představeného tabletu Nook pak 249 dolarů.

Nejdražší je na Kindle Fire podle očekávání dotykový displej, který stojí 87 dolarů, tedy 46,9 % celého přístroje. Amazonu displeje dodávají dvě firmy – LG a E Ink a jedná se o modely s technologií FFS, kterou má E ink patentovanou a LG licencovanou. Paměti, procesor, modul Wi-Fi a další periferie vyjdou na 64,45 dolarů. Cena baterie činí 16,50 dolarů, obal 14,40 dolarů a další obsah krabice, v níž je Kindle Fire dodává pak 3,25 dolarů.

iSuppli také potvrdilo, jaký procesor je v Kindle Fire použit – jedná se o dvoujádrový model OMAP 4430 s jádrem Cortex-A9 s frekvencí 1 GHz od Texas Instruments, který stojí 14,65 dolarů, což je 7,9 % z celkové ceny přístroje. Tento procesor používá třeba také BlackBerry PlayBook nebo smartphony Motorola Droid Bionic nebo LG Optimus 3D.

Kindle Fire je dále osazen 8 GB eMMC NAND flash paměti, která je dodávána Samsungem. Co se týká operační paměti, původně IHS iSuppli očekávalo 1 GB nízkoenergetických DDR2, ale nakonec je v tabletu použito jen 512 MB DDR2 od firmy Elpida. Zde Amazon tedy několik dolarů nakonec ušetřil. Paměti NAND a DRAM celkově vyjdou na 22,10 dolarů, což je 11,9 % z celkové výrobní ceny.