Hlavní navigace

Klasická ochrana hesly nemá smysl, sedm z deseti lidí si je nepamatuje

26. 4. 2012

Sdílet

 Autor: Joerg Habermeier - Fotolia.com
Zapamatovat si různá hesla je pro řadu běžných uživatelů téměř neřešitelný problém. Pomoci by mohly stále populárnější manažery hesel.

V průzkumu společnosti Symantec dostali uživatelé seznam potenciálně náročných aktivit a měli vybrat ty vůbec nejtěžší.  40 procent dotázaných uvedlo pamatování on-line hesel jako jednu ze tří nejtěžších činností.  Přihlašování k e-mailu nebo bankovním účtu by přitom nemělo být drama plné hádání a testů paměti.

Zpráva tvrdí, že 70 procent lidí uvedlo, že zapomnělo v předchozím měsíci nějaké heslo. I to je důvod, proč lidé často používají slabá hesla, jako je například jméno domácího mazlíčka, jméno nebo datum narození ​​rodinného příslušníka, a používají jedno heslo pro více účtů.

Riziko krádeže identity a ztráty osobních údajů se tak výrazně zvyšuje. Pokud hacker odhalí přihlašovací údaje k jednomu webu, získá tak obvykle přístup i k celé řadě dalších účtů. Toto riziko se v plné hahotě ukázalo například při nedávném nabourání amatérského hackera do účtu různých celebrit.

Řešením není ani schovávat si hesla fyzicky doma někde na papíře, protože 48 procent lidí se přihlašuje ke svým on-line účtům na cestách z mobilního zařízení.

„Mnoho lidí si myslí, že problém s přihlašovacími jmény a hesly vyřeší jednoduše, že si vše uloží přímo ve svém webovém prohlížeči. K těmto přihlašovacím údajům se ale nedostanou například z mobilních zařízení a především se tak vystavují neúměrnému bezpečnostními riziku. Řada internetových hrozeb útočí právě na počítače ve snaze získat přístup k databázi v internetovém prohlížeči,“ říká Patrick Müller, Consumer Sales Account Manager, tým Norton společnosti Symantec.

cyber23

„Lidé si příliš často ve spojení s hesly vytváří špatné návyky - používají stejná a slabá hesla pro všechny své účty nebo si je píší do jednoho souboru a ukládají do počítače,“ říká Marian Merritt, advokátka pro internetovou bezpečnost ve společnosti Symantec. „Hesla se na internetu používají již velmi dlouho a počet hesel, která si musíme pamatovat, se neustále zvyšuje.“

Řešením pak může být použití různých správců hesel, které jsou k dispozici jak v komerční podobě, tak i jako bezplatná řešení. Některé jsou už i součástí komplexnějších bezpečnostních aplikací.

Byl pro vás článek přínosný?