Hlavní navigace

Komentář: Cenová politika Microsoftu by se měla změnit

11. 8. 2009

Sdílet

Upgrade od firmy Apple na nový Mac OS X Snow Leopard v této době okupuje dvě místa ze tří nejlépe se prodávajících softwarových produktů na stránce Amazon.com. Předprodejová cena je 29 dolarů za verzi pro jeden počítač a 49 dolarů za family pack pro pět uživatelů.

Microsoft okupoval stejná dvě místa minulý měsíc, když vešel do předprodeje upgrade Windows 7 Home Premium za 50 dolarů a verze Professional za 100 dolarů. Je tu ale velký rozdíl mezi 29 dolary, které požaduje Apple a poplatkem 50 dolarů pro Microsoft. Nabídka firmy Apple navíc nevyprší, zatímco ta od Microsoftu již nenávratně skončila. Je cenová politika, kterou si Microsoft zvolil, opravdu správná?

Stejnou verzi Windows 7 Home Premium nyní v USA koupíte za celých 120 dolarů. Otázkou je proč Microsoft požaduje za svůj nový operační systém ještě více než za Visty v době jejich nástupu na trh. Možnou odpovědí je to, že očekávání uživatelů se změnilo.

Zákazníci nyní nakupují netbooky za cenu okolo 300 dolarů, notebooky za 500 a lepší desktopy ještě za několik stovek dolarů navíc. Pro člověka, který využívá na netbooku za 300 dolarů Windows XP, je investování dalších 120 dolarů za přechod na Windows 7 přehnané. Natož pro uživatele, který si zakoupil počítač s Windows Vista před rokem nebo dvěma. Většina zákazníků raději investuje peníze do budoucího nákupu nového laptopu, který bude výkonnější než mají teď.

Ale otázka zda si lidé radši koupí nový počítač nebo Windows 7 upgrade nemusí zajímat Microsoft - Microsoft prodává operační systém a musí být mnohem více agresivní v cenách za OEM verze. Je pro něj lepší prodat uživatelům upgrade na existující počítač, dostane za to více peněz.

Chytrým krokem firmy Microsoft je nabízení "family packu" za 150 dolarů. Tento balíček dovoluje uživatelům nainstalování operačního systému Windows 7 na tři počítače. Tato nabídka je výhodná pro domácnosti nebo malé firmy. Pro zákazníky, kterým přijde cena přehnaná, je tu stále řešení. Zůstat u OS Windows XP nebo Vista. Tyto operační systémy jsou stále dobře využitelné na práci a většinu operací s počítačem.

A další otázkou zůstává, kolik si Microsoft řekne za svůj nový operační systém v České Republice. V každém případě ceny nastavené Microsoftem nejsou pro přechod na nový OS příliš motivující a Microsoft by měl zvážit, zde podobně jako klesly ceny počítačového hardwaru již nenastal čas učinit podobný krok i s Windows 7.