Hlavní navigace

Komentář: Ví někdo, co vůbec znamená značka Windows Live?

26. 6. 2010

Sdílet

Společnost Microsoft tento týden vydala beta verzi balíčku Windows Live Essentials. Nicméně ví někdo, co znamená značka Windows Live? Vypadá to, že skoro nikdo. Je čas vypořádat se se jménem "Live".

Balíče obsahuje aplikace Live Messenger, Fotogalerii, Movie Maker, Live Mail, Hotmail, Sync, Live Writer a Family Safety. Windows Live je ovšem jméno, které Microsoft využívá pro širokou škálu svých služeb a softwaru, od Hotmailu přes Messenger po cloud storage službu SkyDrive a také celý balíček služeb Windows Live Essentials, jež jak už bylo zmíněno obsahuje služby na úpravu videí, spravování fotek, synchronizaci, obsluhu e-mailu a ochranu před viry.

Co má software na úpravu videa společného se službou na synchronizaci? Popravdě nic. A co má společného software pro správu fotografií s antivirovým programem? Znovu, nic. Jen to, že všechny aplikace jsou od Microsoftu, jsou ke stažení ve stejném downloadu a všechny jsou pod značkou Windows Live Essentials.

Microsoft nikdy neobjasnil, co vlastně znamená slovíčko "Live" v názvu a proč je použito. Nejdříve se zdálo, že jde pouze o tzv. „web based“ (na webu založené) služby, ne o stažitelný software. To ovšem již nyní neplatí, jelikož pod touto značkou vycházejí i aplikace určené ke stažení.

Ve skutečnosti je tedy značka "Live" dnes tak široká, že ztrácí smysl. A kvůli tomu, že lidé již tuto značku ignorují, mohou přehlédnout některé velmi dobré produkty. Například balíček obsahuje Windows Live Sync, bezplatný synchronizační software, který spolupracuje s PC a počítači Mac a jde o jeden z nejlepších programů na synchronizaci, který můžete sehnat.

Pokud by si Microsoft udělal pořádek s označováním "Live" mohlo by mu to také pomoci s cloudovými službami. Neexistuje žádný důvod, proč by měl být software na úpravu videa součástí stejného vývojového cyklu jako synchronizační aplikace. Cloudové služby potřebují být stále inovovány, software na video určitě ne. Tím, že je Microsoft propojil, sám sebe poškozuje. Je na čase, aby se tato firma kompletně zbavila značky "Live" nebo ji používala pouze pro web based aplikace a služby a pro ostatní software vytvořila nový vývojový cyklus.