Hlavní navigace

Kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy

S marketingovými pracovníky je občas trochu svízelná domluva. Vytvoří nový produkt, který je velikostí podobný kompaktnímu fotoaparátu, přidají mu možnost vyměňovat objektivy podo...
Redakce 1. 6. 2010

Sdílet


S marketingovými pracovníky je občas trochu svízelná domluva. Vytvoří nový produkt, který je velikostí podobný kompaktnímu fotoaparátu, přidají mu možnost vyměňovat objektivy podobně, jako je tomu u digitálních zrcadlovek, a začnou řešit, jak takovou novinku oznámit světu. Pokud ji podle velikosti nazvou kompaktní přístroj, mohlo by u zákazníka dojít k chybnému závěru, že je to fotoaparát výrazně horší než zrcadlovka. A to určitě není. Postupují tedy opačně – fotoaparáty jsou funkcemi velmi podobné zrcadlovkám, ale zrcátko nemají (proto mohou být jejich těla menší). Nazvou tedy novou skvělou třídu fotoaparátů „zrcadlovky bez zrcadla“ a neváhají vydat tiskové zprávy o tom, že z fotoaparátů odstranili tu nejhorší část, která překážela miniaturizaci.
Ale jaká to může být zrcadlovka, když nemá zrcátko? Vždyť je to podobné, jako kdybychom větroně – kluzáka nazvali „výborným motorovým letadlem bez motoru“. Zkrátka trochu nesmysl. Není se tedy co divit, že se po nějaké době výrobci, prodejci, novináři a zákazníci shodli, že bude jednodušší používat delší, ale přesný a výstižný název: kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy.

Kolik jich je a jaké vlastně jsou?

Kompaktních fotoaparátů, u nichž lze podle potřeb fotografa vyměnit objektiv, není na trhu zatím tolik jako digitálních jednookých zrcadlovek, ale situace se může za pár let dramaticky změnit. Světlo světa spatřily tyto přístroje v roce 2008 a mezi jejich významné výrobce patří zejména Panasonic a Olympus. Obě firmy navázaly spolupráci na vývoji systému micro 4/3 se snímačem velikosti 17,3 × 13,0 mm, zabudovaném v malém těle fotoaparátu. Panasonic uvedl na trh přístroje DMC-G1, DMC-G2, DMC-GF1 a DMC-GH1. Olympus naproti tomu představil fotoaparáty EP-1, EP-2 a E-PL1.
Zájem o novinky byl celkem značný, Panasonic a Olympus potvrdil životaschopnost celého projektu a zákazníci se naučili kupovat menší fotoaparáty s většími objektivy. Se svojí „troškou do mlýna“ se tedy rozhodli přispět i další výrobci, kteří mají kvalitní objektivy, ale prodeje těl nejdou přesně podle marketingových plánů. S výrobou kompaktních těl začal i Samsung a novinky připravuje také Sony. Na rozdíl od prvních dvou značek se však ani Samsung, ani Sony nevěnují snímačům micro 4/3 systému, ale do těl svých fotoaparátů vkládají větší APS-C snímače o rozměru 23,4 × 15,6 mm.
Na trhu je již model Samsung NX10, zanedlouho jej bude následovat Samsung NX5 a během léta se objeví také fotoaparáty Sony NEX-3 a Sony NEX-5.

Olympus PEN E-PL1

Tento fotoaparát jsme podrobně představili v minulém čísle, proto jen připomeneme, že využívá LiveMOS snímač 12,3 megapixelu a pracuje v rozsahu citlivosti ISO 100–3200. Olympus PEN E-PL1 nabízí zjednodušené ovládání, možnost použití vestavěného blesku a podporu elektronického hledáčku. Začínající uživatelé ocení 19 scénických programů a přehlednou interaktivní nápovědu, funkce integrovaného stabilizátoru obrazu. Přístroj podporuje natáčení krátkého videa v HD rozlišení 720p (1280 × 720 bodů) s frekvencí 30 snímků za sekundu a délkou záběru až 7 minut.
Fotoaparát snímá v plné automatickém a plném manuálním nastavení, nechybí priorita clony nebo času a snímky je možné upravovat pomocí šesti uměleckých filtrů. Do testu jsme Olympus E-PL1 přijali ještě jednou, protože nám výrobce nabídl k vyzkoušení širokoúhlý objektiv 9–18 mm F4-5,6 ED. Vzhledem ke Crop faktoru 2 získá uživatel reálné ohnisko 18–36 mm (ekv. 35mm filmu) a šířku záběru 100 stupňů. Rybí oko to ještě není, ale pro architekturu a široké snímky z přírody je to rozhodně vhodné řešení. Objektiv je velmi lehký (280 g), má lepší kresbu a jeho jedinou nevýhodou je cena, necelých 16 000 Kč. Výbava architekta-fotoamatéra, která by zahrnovala fotoaparát Olympus E-PL1, zmíněný objektiv a elektronický hledáček, se sice dobře vejde do kapsy či menší tašky, ale odčerpá z rozpočtu téměř 35 000 Kč.

Panasonic Lumix DMC G2 a G10

Nové fotoaparáty Panasonicu vycházejí z předchozích modelů G1/GH1, mají 12megapixelový micro 4/3 snímač, zachycují snímky do formátu RAW a JPEG a k dispozici jsou poměry stran 3 : 2, 4 : 3, 16 : 9 a 1 : 1. Rozsah citlivosti se pohybuje mezi ISO 100 a 6400, expoziční čas lze nastavit v rozmezí 1/4000–60 sekund. Při fotografování se můžete spoléhat na prioritu clony, času, automatiku nebo plně manuální nastavení. Fotoaparáty jsou vybaveny displejem s úhlopříčkou 3\\\" a rozlišením 460 000 obrazových bodů, u modelu G2 je tento displej dotykový a výklopný. Elektronický hledáček G2 nabízí 1,4násobné zvětšení a rozlišení 1,44 milionu bodů, levnější varianta G10 svému majiteli nabídne jen 202 000 bodů v hledáčku a zvětšení 1,04×. Uživatelům by mělo vyhovovat sekvenční snímání rychlostí až 3,2 snímků za sekundu, akumulátor vystačí na pořízení až 380 snímků, ukládaných na paměťové karty SD, SDHC nebo SDXC. Fotoaparáty budou v prodeji od června 2010 i s novým setovým objektivem 14–42 mm F3,5–5,6. Levnější varianta DMC-G10 by měla být v setu k dispozici za 12 990 Kč, dražší model DMC-G2 se bude prodávat za 16 990 Kč.

Samsung NX10

Společnost Samsung vstupuje na trh kompaktů s výměnnými objektivy se svým modelem NX10 a využívá větší snímač APS-C velikosti 23,4 × 15,6 mm s rozlišením 14,6 megapixelů. Samsung by měl využívat nové objektivy s bajonetem Samsung NX (zatím jsou k dispozici jen tři) a část z nich by měla být stabilizovaná. Fotoaparát dokáže zachytit snímky s rozlišením 4592 × 3056 obrazových bodů a videosekvence HD ready formátu 1280 × 720 bodů při frekvenci 30 snímků za sekundu. Data ukládá na paměťové karty SD nebo SDHC. Samsung překvapuje citlivostí 80–3200 ISO, všechny volby jsou přitom poměrně dobře využitelné. Při fotografování může fotograf použít jak vestavěný elektronický hledáček, tak živý náhled na displeji s úhlopříčkou 7,6 cm a rozlišením 430 000 obrazových bodů. Displej AMOLED je přitom výrazně lepší jak pro prohlížení fotografií, tak pro jejich pořizování. Elektronika hledáčku pomůže sledovat rozmístění objektů na scéně například v přímém slunci, ale displeji na zadní straně fotoaparátu se podáním barev a přehledností rozhodně nevyrovná.
Samsung je při práci celkem svižným společníkem, bez ohledu na to, zda zvolíte stabilizovaný setový objektiv 18–55 mm F3,5–5,6 OIS nebo stabilizovaný teleobjektiv 50–200 mm F4–5,6. K dispozici je i ploché sklo 30 mm se světelností F2, jehož výhody oceníte při portrétní fotografii a v horších světelných podmínkách. Během fotografování se nám osvědčilo nastavení vyšší clony a kompenzace expozice o –1 EV, výsledky byly skutečně velmi dobré.
Samsung NX10 je v prodeji ve třech různých setech (pokaždé s jiným objektivem) a stojí shodně 16 990 Kč. Tato informace nás dosti překvapila, protože samostatné objektivy jsou nabízeny za 5200–7700 Kč. Pokud chcete pár tisíc ušetřit a oželíte výborný AMOLED displej modelu Samsung NX10, můžete si během léta 2010 pořídit levnější alternativu Samsung NX5, která má být v setech v prodeji za necelých 15 000 Kč.

Sony NEX-3 a NEX-5

Čerstvé přírůstky do rodiny kompaktů s výměnnými objektivy zajistí také Sony s novými fotoaparáty NEX-3 a NEX-5. Podobně jako Samsung NX10 nabídnou APS-C čip s rozlišením 14,2 Mpix. Konkurenční výhodou by kromě kvalitních snímků a zpracování Full HD videa měla být podpora sériového snímání až 7 snímků za sekundu, ne každý se však smíří s chybějícím hledáčkem a nutností spoléhat na displej s úhlopříčkou 7,5 cm, byť má být výklopný a usnadní fotografování z neobvyklých poloh. Fotoaparáty budou dodávány s objektivem E 16 mm se světelnosti F 2,8 nebo se základním objektivem E 18–55 mm se světelností F3,5–5,6, případně s dvojicí obou objektivů. Do kitu s tělem fotoaparátu NEX-5 bude možné zařadit i zoomový objektiv E 18–200 mm se světelností F3,5–6,3 a stabilizací obrazu.
Nová těla podporují využití bajonetového adaptéru LA-EA1, s jehož pomocí lze používat 30 skel a telekonventorů digitálních zrcadlovek Sony ALPHA. K dispozici má být i standardně dodávaný blesk pro práci v horších světelných podmínkách. Mezi zajímavé novinky od Sony patří Sweep Panorama pro složení panoramatického snímku v úhlu až 226 stupňů, k dispozici je také nastavení Auto HDR (High Dynamic Range) pro zisk světelně vyvážených fotografií. Ceny nových fotoaparátů byly delší dobu tajemstvím, nyní je však zřejmé, že model NEX-3 bude s různými objektivy prodáván za 13 700–17 900 Kč a dražší fotoaparát NEX-5 bude možné získat za 16 500–21 000 Kč.