Hlavní navigace

Komplexní 3D svět od Panasonicu

1. 11. 2010

Sdílet

3D Blu-ray televizor Panasonic TX-P42GT20E V případě nových 3D Blu-ray televizorů od firmy Panasonic rozhodně neplatí staré známé rčení, že na velikosti nezáleží. S každým centi...

3D Blu-ray televizor Panasonic TX-P42GT20E

V případě nových 3D Blu-ray televizorů od firmy Panasonic rozhodně neplatí staré známé rčení, že na velikosti nezáleží. S každým centimetrem úhlopříčky navíc je celkový zážitek silnější a efekt 3D obrazu dokonalejší. Nakonec však i samotný Panasonic musel uznat, že ne každý skutečně disponuje prostorem nebo finančními prostředky pro zakoupení 50“ či 65“ příštrojů a jde-li výrobci skutečně o masové rozšíření 3D televizorů, přehrávačů a nově i kamer a dalšího příslušenství, je třeba této skupině vyjít alespoň malinko vstříc.
Výsledkem je televizor s úhlopříčkou 42“ a označením TX-P42GT20. Jak už samotné G v názvu napovídá, vychází tento model nikoli z vlajkové „V“ řady, ale ze starší G20. Nejcitelněji je u nového modelu znát absence filtru pro zvýraznění černé. Nemusíte se však bát, nejedná se o žádný dramaticky ochuzený model, naopak, seznam specifikací je poměrně dlouhý a zahrnuje i jednu novinku, konverzi 2D do 3D, ale o tom až později.
Hned na začátku musíme zmínit, že Panasonic je v současné době jediným výrobcem plazmových televizorů na trhu, nabízejícím v daném rozměru Full HD rozlišení 1920 × 1080. Nikomu jinému se zatím nepodařilo vměstnat tolik pixelů do plazmové obrazovky velikosti 42“. P42GT20 vám umožňuje díky zabudovaným tunerům nahrávat videa v HD i standardním rozlišení, nutností je zde však použití externích USB pevných disků. Otázkou je, jak se Panasonic vypořádá s kompatibilitou těchto externích zařízení, abychom nedopadli jako u kolegů ve Velké Británii, kde jediným pevným diskem, který se jim podařilo úspěšně použít s tunerem P42GT20, byl pouze ten uvedený na stránkách Panasonicu.
Displej P42GT20 je označován jako „progresivní G13“ s Full HD rozlišením Neo PDP a 600Hz technologií (což v praxi znamená, že jednotlivé buňky plazmy pulsují 10–12krát za vteřinu). Obrazovka je dále vyšperkována technologií „fast-decay“, kterou Panasonic představil už u svých prvních 3D televizorů, nezbytnou pro potlačení cross-talk efektu, s nímž mají stále problém televizory jiných výrobců.
Pokud fotografujete nebo natáčíte domácí video, nabízí televizor k dispozici slušnou sadu nástrojů. Přes USB porty nemusíte pouze nahrávat, ale můžete také prohlížet JPG soubory, přehrávat videa či zvukové soubory MP3. Díky ethernetovému portu a funkci VIERA-CAST vám novinka od Panasonicu umožní skypovat, používat komunitní server Twitter, sledovat online videa, zprávy či předpověď počasí a mnoho dalšího. Jedním z posledních hlavních rysů P42GT20, ke kterým zde máme prostor se vyjádřit, je certifikace THX (ZHX režim je zde k dispozici) a ISF (Imaging Science Foundation). Televizory musely pro tuto certifikaci podstoupit velmi přísné testy, aby splňovaly normy pro kvalitu barev, kontrastu a úrovní černé barvy.
Při posuzování obrazu jsme okamžitě zaznamenali absenci černého filtru, zmiňovanou již výše. Tmavé scény padají bohužel mnohem výrazněji k šedé, než je tomu u televizorů řady V. Na druhou stranu při pohledu na cenovku a současný trh 40–42“ televizorů patří Panasonic se svou P42GT20 z hlediska černé barvy na špici. Sníženou úroveň černé jsme zaznamenali mnohem méně ve 3D než ve 2D režimu. Je to zřejmě způsobeno celkovým úbytkem jasu v 3D režimu.
Co se konverze z 2D do 3D týče, zaznamenali jsme citelnější úbytek hloubky výsledného obrazu než u konkurence. Na druhou stranu se jedná o první použití této technologie u Panasonicu a na obranu musíme říct, že je mnohem méně náchylná k celkově špatnému zobrazování hloubky. Ozvučení P42GT20 patří k těm lepším. Poměrně široké a otevřené středy jsou nejdominantnější, spolu s čistými výškami a dokonce občasným náznakem basů, které ovšem pochopitelně nejsou a ani nemohou být tak hluboké jako u řady V se zabudovaným subwooferem. Celkově se díky potlačenému cross-talk efektu certifikovaného THX obrazu jedná v současné době zřejmě o nejlepší 3D televizor ve své cenové kategorii na trhu.

3D kamera HDC-SDT750

Jako mnoho jiných technologií, i video se rozvíjí se stále vyšší rychlostí. První digitální videokamery se objevily před 15 lety, ty s vysokým rozlišením před pěti a dočkali jsme se i třetího rozměru. Přichází řeč na Panasonic HDC-SDT750.
Celý 3D trik spočívá ve speciálním šroubovacím 3D objektivu, který obsahuje pár paralelně orientovaných čoček, z nichž každá pořídí obraz v mírně odlišném úhlu pohledu. Kamera zaznamená okamžik, kdy adaptér přišroubujete poprvé, a vyzve vás ke sledování průvodce kalibrace. Tři ovladače, ukryté v těle adaptéru slouží ke kalibraci a optimalizaci 3D obrazu. Skutečnost, že kamera po nás vyžadovala kalibraci po každém opětovném připevnění adaptéru, bereme jako nevelké mínus.
Duální snímky jsou zaznamenávány do jednoho AVCHD rámu, který je jedním ze standardních 3D formátů a v současné době spadá do hlavního proudu těch, které podporují samotné HDTV televizory. Duálním pojetím bohužel ztrácíte polovinu horizontálního rozlišení, video je totiž zaznamenáváno v rozlišení 1920 × 1080 pixelů, takže ve skutečnosti získáváte 960 × 1080. Rozdělení obrazu bude mít také vliv na kvalitu obrazu v horších světelných podmínkách.
Správné používání 3D kamery vyžaduje jiný přístup k natáčení, než na jaký jsme zvyklí. Připevněním 3D objektivu kamera znemožní využívat několik důležitých funkcí. Tou asi nejdůležitější je v tomto případě zoom, chybí také manuální ostření, ovládání závěrky či clony. Je sice možné zapnout další úroveň stabilizace systému Hybrid OIS, na druhou stranu nelze využít scénické režimy či možnosti nahrávání ve formátu 1080/50P. Když odpojíte od modelu SDT750 3D objektiv a schováte jej do brašny, zbude vám v ruce kamera totožná s modelem HDC-TM700 – až na drobný detail, absenci vnitřní paměti. Jste tak odkázáni na záznamové SDHC karty. Vzhledem k ceně 3D kamery je to poněkud zarážející.
Ve 3D režimu nejvyšší kvalita obrazu dosahuje 1080i Full HD při 17Mbit za vteřinu a 25 snímcích za vteřinu, takže na 16GB kartu vměstnáme okolo dvou hodin stopáže. V režimu 2D je 1080/50p je 1080p Full HD také dostupné, ale při 24Mbit za vteřinu a 50 snímcích za vteřinu se na stejně velkou kartu vejde už jen 80 minut záznamu. Slot pro paměťová média podporuje i SDXC karty, takže můžete využít i 48GB nebo 64GB karty.
Absence vnitřní paměti je oproti modelu TM700 jediným nedostatkem. Prstenec na objektivu v automatickém módu běžně umožňuje zoomovat, stačí ale přepnout do manuálu, stisknout tlačítko „camera function“ a rázem je z něj ovladač ostření. Stiskněte tlačítko znovu a můžete procházet nastavením bílé barvy, závěrky a clony. Prstencem objektivu potom nastavíte každou z těchto hodnot. Podle našeho názoru se jedná o nejvíce „user friendly“ digitální kameru na trhu.
Dokonce i v automatickém módu máte určitou kontrolu nad tím, co kamera právě dělá, a to prostřednictvím AFAE. Jednoduchým ťuknutím do dotykového LCD panelu vyberete referenční bod pro zaostření a expozici.
Na kameře najdete vstupy pro připojení externího mikrofonu a sluchátek. Zvuk je zaznamenáván v 5.1 formátu pomocí stereo zoom mikrofonu se schopností potlačení periferního šumu. Na kameře samotné nenajdeme patici pro připojení externího zařízení, ale po otevření panelu na straně najdeme slot pro jeho připevnění.
Ovšem je to hlavně možnost nahrávat ve 3D, která je na kameře samotné výjimečná a když pomineme jistá omezení, vyplývající z nasazení 3D objektivu, musíme Panasonic pochválit. 3D obraz jsme vyhodnotili jako čistý, má hloubku. Výsledná kvalita je samozřejmě omezená systémem, na kterém budete svá 3D videa přehrávat. Díky zabudovanému mini HDMI lze kameru připojit k jakémukoli 3D televizoru. Teoreticky se nabízí i možnost vkládat videa na Youtube, i když server bohužel automaticky nerozpozná „side-by-side“ AVCHD soubory vytvořené vaší 3D kamerou, takže to v praxi nebudete mít jednoduché.
Jak jsme předpovídali už na začátku, v horších světelných podmínkách není obraz kamery ve 3D režimu kvalitní jako u ostatních high-end 2D HD modelů. Je výrazně tmavší, nicméně podání barev se nám zdálo stále poměrně věrné. V režimu 2D je ovšem kamera na stejné úrovni jako model HDC-TM700, což z ní v současnosti činí jednu z nejlepších 2D kamer na spotřebitelském trhu.
Sledování 3D záznamu přímo na 3D televizoru nic nebrání, editace takového videa je už problematičtější. Dodávaný software HD Writer AE 2.6T sice zvládne 3D side-by-side formát dekódovat, takže se na obrazovce zobrazí jako 2D. Dokáže soubory také stříhat a spojovat je dohromady, nicméně profesionální aplikace na editaci videa, například Adobe Premiere Pro CS5, ještě 3D stále nezvládají a v praxi tak bude nutné použít pluginů třetích stran. Navíc HD Writer AE 2.6T nedokáže nahrávat videa na Youtube, a tak jste v podstatě odkázáni na přímé přehrávání z videokamery, nebo si budete muset záznam vypálit jako AVCHD na DVD nebo Blu-ray disk a sledovat z domácího 3D přehrávače.
Panasonic HDC-SDT750 je první veřejnosti relativně dostupná 3D videokamera a to, co umí, umí velmi dobře. Nicméně cena je proti jiným 2D kamerám ve stejně třídě téměř dvojnásobná, takže platíte nezanedbatelnou částku jakoby „pouze“ za 3D adaptér. Pokud patříte k nadšencům, kteří skupují všechny high-end novinky okamžitě po vstupu na trh, získáte poloprofesionální 3D videokameru mezi prvními.

Panasonic DMP-BDT100

Přehrávat nejnovější 3D Blu-ray filmy nebo vaše vlastní videa nahraná 3D kamerou od Panasonicu můžete na nejnovějším modelu 3D Blu-ray přehrávače s označením BMP BDT100. Přestože patří k těm levnějším z celé rodiny přehrávačů, je vybaven téměř všemi funkcemi a konektory svých vybavenějších a dražších bratříčků.
Ať už vlastníte jeden z nejnovějších 3D HDTV plochých televizorů nebo čekáte na zahájení prodeje relativně dostupných 3D promítaček, rozhodně byste měli také zvážit nákup tohoto přehrávače. Za cenu okolo 6 tisíc se ani příliš neplácnete přes kapsu a ostudu s ním také neuděláte. Určitě se o něm na našich stránkách, ať už tištěných nebo internetových, ještě dočtete, a tak vyjmenujme alespoň nejdůležitější funkce.
Kromě podpory 3D Blu-ray a 2D Blu-ray formátů přehrajete samozřejmě také DVD a dnes již téměř historická CD různých typů. Výčet funkcí zahrnuje HDMI výstup, dekodéry Dolby TrueHD a DTS-HD, 2k analogový audio výstup, 192 kHz/24-bit D/A audio převodník, SDXC slot – přehrávání AVCHD, MPEG2, JPEG a 3D videa natočená kamerou HDC-SDT750, USB vstup (MP3, JPEG, DivX, DivX HD, MKV).
3D brýle Panasonic TY-EW3D10E
A protože je sledování 3D obrazu podmíněno použitím speciálních 3D brýlí, uvádí Panasonic zcela nový model aktivních 3D brýlí ve třech barevně odlišných velikostech s označením TY-EW3D2. Důraz byl kladen hlavně na hmotnost a uživatelský komfort, nejmenší typ dětských brýlí váží pouze 38 gramů a činí je tak nejlehčím dostupným modelem na světě s výdrží 30 hodin na jedno nabití.
Nabíjení je vyřešeno zabudovaným USB akumulátorem v obroučkách, stačí je připojit k zapnutému televizoru VIERA a za dvě hodiny jsou opět nabité a připravené na dalších 30 hodin zábavy. Byly navrženy tak, aby je bylo možné nasadit i na dioptrické brýle. Bočnice zabraňují vniknutí světla ze stran, což zvyšuje komfort při sledování.