Hlavní navigace

Konec serverové nadvlády Intelu? AMD představila čipy Naples

9. 3. 2017

Sdílet

 Autor: AMD
Forrest Norrod, bývalý šéf serverové části Dellu, pomohl hardwarový byznys firmě nastartovat a proslul experimentováním s inovativními typy serverů. Nyní před ním stojí nová výzva, neboť se ocitl v pozici ředitele v troskách ležícího serverového oddělení AMD. První zkouškou potenciálu bude 32jádrový megačip Naples, postavený na očekávané architektuře Zen.

Naples na trh dorazí ve druhém čtvrtletí letošního roku. Benchmarky jsou v přímém porovnání s čipy Intelu konkurenceschopné, věří Norrod.

Návrat AMD na pole serverů může opět nastartovat tržní soutěž, a to je potřeba – Intel je prakticky vzato monopolní silou s více než 90% podílem na trhu. Cílem AMD nyní bude postupný odliv zákazníků od Intelu směrem k němu.

Vstup AMD na serverový trh je dobrá zpráva především pro zákazníky. Čipy Intelu jsou drahé a levnější čipy od AMD by mohly Intel donutit snížit ceny.

„Když se podíváme na to, jaké cenovky lepí Intel na své spotřebitelské produkty, je jasné, že Naples se bude prodávat za nižší ceny,“ řekl Nathan Brookwood, hlavní analytik firmy Insight 64.

AMD ostatně na příznivou cenovou politiku sází už teď. Ryzen čipy pro desktopy jsou výrazně levnější než srovnatelné herní procesory Intelu.

Naples serverové čipy jsou založeny na x86, zatím však nenesou žádné oficiální jméno. Není to poprvé co AMD na serverový trh vstupuje, dlouhá série chybných kroků však předchozí snahy zcela srovnala se zemí. Pád započal silně kritizovanou architekturou Bulldozer; následná sázka na ARM čipy, které se prodávaly špatně, firmu z trhu vyřadila.

Naples nebude jediný serverový čip založený na architektuře Zen. Více čipů firma odhalí s tím, jak se bude termín vydání Naples blížit, řekl Norrod. Ne každý si koupí 32jádrový procesor, AMD tedy možná vydá čipy i s méně jádry. Velký počet jader patří mezi tradici AMD – zatímco Intel více sází na vysoký výkon menšího počtu jader, AMD často volí opačnou variantu procesorů napěchovaných mnoha slabšími jádry.

Reakce na Zen procesory byla zatím „úžasná,“ řekl Norrod.

Zen serverové čipy míří primárně na jedno a dvou socketové servery, nejběžněji využívané pro cloudové aplikace i obecné služby. Dvoupaticový systém může podorovat až osmikanálové zapojení RAM; to může být užitečné pro aplikace typu databází, které vyžadují vysoký výkon paměti.

Naples čipy budou mít vyšší I/O a paměťovou kapacitu než srovnatelné čipy Intelu, tvrdí Narrod. To by mělo být výhodné např. pro strojové učení, obzvláště v kombinaci s koprocesory jako je GPU. AMD doufá v propojení Zen serverových čipů s očekávanou GPU Vega, specificky vyladěné pro potřeby strojového učení.

AMD již licencovalo svou novou serverovou architekturu firmě Thatic, Čínskému joint venture, který má nahrazovat Zen čipy na lokálním trhu. To však nutně neznamená, že se Naples na čínský trh nedostane, vysvětluje Norrod.

Naples čipy budou přímo soupeřit se Skylake serverovými čipy Intelu, které má Google využívat u svých cloudových serverů. AMD čipy však pravděpodobně budou na AMD ztrácet u vysoce výkonných aplikací, kde by měly excelovat čipy Intelu. Skylake čipy s AVX-512 budou schopny rozjet extrémně náročné aplikace, zatímco AMD čipy budou mít pouze AVX-128.

Některé algoritmy přímo získávají prospěch z AVX-512 a Intel je v oblasti výkonných počítačů a čipů déle než AMD, věří Brookwood.

Jsou aplikace, které lépe poběží na čipech Intelu, potvrzuje Norrod. Naples má však vlastní unikátní prvky, které by měly pomoci firmě proniknout zpět na serverový trh, říká.

Cloud22

Nakonec pokud budou čipy AMD kompetitivní vůči Intelu, přestože budou mírně pomalejší, potenciální zákazníci nad nimi budou přesto uvažovat.

„Když máte téměř srovnatelný výkon, cena hraje velkou roli,“ uzavírá Brookwood.