Hlavní navigace

Konec Windows 7 RC se blíží

4. 2. 2010

Sdílet

Životnost RC verze Windows 7 pomalu končí. Pokud ji stále používáte přečtěte si, jak na sebe bude upozorňovat a naplánujte si včasný přechod na finální verzi dříve, než již systém nespustíte.

Microsoft uvolnil Windows 7 RC na veřejné testování v květnu 2009. Od té doby si tento operační systém oblíbilo spousta uživatelů a stále mnoho uživatelů používá stabilní verzi RC a nemá potřebu k přechodu. To se právě nyní mění, protože Release Candidate verze Windows 7 je na konci svého života.

Uživatelům RC verze se začne od 15. února 2010 zobrazovat upozornění o vypršení licence. Od 1. března se systém bude automaticky bez varování vypínat každé dvě hodiny a den, kdy se již do systému nedostanete, je 1. červen 2010.

Microsoft důrazně doporučuje přejít na finální verzi již nyní, protože v březnu hrozí, že díky automatickému restartu přijdete při práci např. o neuložená data.

Prvního června se systému označí jako „not genuine“ (nepravý) a při startu systému se zobrazí černá obrazovka s dialogem vyzývajícím k aktivaci systému. Ovšem bohužel není možné zadat licenční číslo a aktivovat tak systém, ale je nutné provést kompletní instalaci systému. Na internetu se objevily i informace, že v případě používání Windows 7 RC stačí pro přechod na plnou verzi zakoupit pouze upgrade licenci, která se v USA prodává pro verzi Home Premium za 110,99 dolarů a oproti krabicové verzi tak ušetřit téměř 70 dolarů. Zástupci české pobočky Microsoftu však tuto informaci vyvrátili s tím, že upgrade je možný jen ze systémů Windows XP a Vista.