Hlavní navigace

Konec zaprášené krabice s instalačními disky

11. 12. 2012

Sdílet

 Autor: alza.cz
Doby, kdy součástí příslušenství k počítači byla i krabice se zaprášenými krabičkami obsahujícími instalační CD a DVD disky, jsou již minulostí.

Prodejci softwaru pochopili, že krabice s disky a licenčními čísly představují zbytečné náklady a vrhli se do prodeje elektronických licencí. Jako první spustil prodej elektronických licencí na českém trhu internetový prodejce Alza.cz. Celý proces nákupu nezabere zkušenému nákupčímu více než minutu a licence je funkční okamžitě.

elektronické licence alza

Elektronické licence mají svou samostatnou sekci v e-shopu Alza.cz v části Software a e-knihy. Nabídce zatím dominují produkty Microsoftu (především balík Office), ale najdete zde i programy Acronisu nebo Mobiledit a samozřejmě antiviry Symantec a Eset. Trochu opuštěně zatím působí sekce operační systémy, kde jsme našli pouze nadstavbu Celebrio. V době startu Windows 8 bychom čekali trochu lepší nabídku, ale osmičky prodává online sám Microsoft, takže zde jde spíše o otázku licenční politiky Microsoftu, který, pokud zvolíte například upgrade z jeho stránek, nabídne „prošmejdění“ vašeho počítače (oficiálně kvůli kompatibilitě a samozřejmě uživatelskému komfortu, abyste nekupovali něco, co nepotřebujete nebo nespustíte). To ovšem řadě uživatelů nemusí vyhovovat. Nakonec jsme však přece jenom Windows 8 na Alze koupili. Na hlavní stránce jsme si všimli upgradu z Windows 8 na Windows Pro. Osobně bychom však tento software zařadili do skupiny Operační systémy a ne Kancelářský software, jak tomu bylo v době našeho nákupu.

elektronické licence alza

Zakoupení probíhá zcela stejnou cestou jako nákup jakéhokoliv jiného výrobku. Po proklikání se nákupním procesem se po ověření platby licence objeví v sekci Elektronické zboží na stránce uživatelského účtu. V podsekci Elektronické licence pak zákazník vidí veškeré zakoupené licence, které jsou zde archivované, a nemusí se tak bát, že ztratí instalační disk či nálepku s licenčním číslem z krabice. Aby bylo vše pojištěno, e-mail s licenčním číslem a odkazem na stažení daného produktu přijde do pěti minut i na adresu zákaznického účtu. Další nespornou výhodou nákupu elektronické licence je i možnost zakoupit jinou jazykovou mutaci (pokud ji prozíravě prodejce zařadí) než jen českou. Tím odpadá poněkud složitější nákup softwaru do firem se zaměstnanci hovořícími cizím jazykem.

elektronické licence alza

skoleni

Trend nakupování online se u softwaru posouvá tímto směrem již několik let, ale dosud šlo výhradně o aktivitu samotných výrobců a na českém trhu chyběla možnost nakoupit různorodý software (licence) na jednom místě, pod jednou správou licencí. Stále jsme však v začátku a budeme sledovat, jakým tempem se bude nabídka zvětšovat.

Otázkou je, zda v budoucnu kvůli praktičnosti a jednoduchosti bude možné sledovat divadlo či výstavu na streamovaném videu přes internet či nikoliv. Nechme se překvapit. U softwaru, ke kterému by člověk neměl mít „osobní“ vztah jako k hudebnímu nosiči či knize, to však rozhodně nevadí.