Hlavní navigace

Kontejnery na stolních počítačích? S Windows 10X realita!

 Autor: Adobe Stock
Microsoft vyvinul nový typ kontejneru určeného pro operační systém Windows 10X. Jeho hlavním smyslem je umožnění spouštění starších legacy aplikací. Důsledky pro budoucnost samotných Windows však mohou být dalekosáhlejší.
-vt 12. 3. 2020

Sdílet

Přestože kontejnery původně vzešly ze světa Linuxu, Microsoft je rád přijal za své. S Windows Server 2016 začal nabízet dva typy kontejnerů kompatibilních s populárním Dockerem (kontejnery Windows Server a Hyper-V) a šest let od chvíle, co se Microsoft vyznal z lásky k Linuxu, už vývojáři běžně izolují aplikace v Docker kontejnerech prakticky v každé Linuxové distribuci podporované Windows Linux Subsystemem či Azure cloudem.

Ovšem kontejnery na desktopech? To by byla naprostá změna způsobu, jakým Windows přistupují k aplikacím, které by tak mohly být instalovány s podobnou rychlostí a lehkostí jako aplikace pro mobilní zařízení. A zdá se, že tahle změna se stane realitou s Windows 10X, který se má na podzim objevit spolu s novými modely řady Surface, konkrétně loni v říjnu ohlášené Surface Neo, rozevíratelné zařízení se dvěma displeji o velikosti tabletu.

Nepůjde však o klasické Docker kontejnery. Poučen z minulosti, Microsoft nebude nutit vývojáře k tvorbě zcela nových aplikací pro nový systém Windows 10X. Místo toho budou moct zabalit staré aplikace do kontejnerů obsahujících zpětně kompatibilní souborový systém a registry umožňující spuštění Win32 aplikací jen s drobnými odlišnostmi. Ale samozřejmě, ambicióznější vývojáři budou mít možnost vyvíjet aplikace pro nové Windows 10X API, které už bude počítat s dvojí obrazovkou.

Ovšem pozor. Zdá se, že v kontejnerech budou běžet všechny aplikace pro Windows 10X, včetně těch nativních. Windows 10X bude obsahovat celkem tři typy kontejnerů: Win32, MSIX a Native. Win32 kontejnery budou určené pro spuštění Win32 aplikací na 10X ve víceméně nemodifikované podobě (budou náročnější na provoz a rizikovější co do kompatibility). MSIX kontejnery budou stabilnější a optimalizovanější, ale také budou klást větší nároky na vývojáře. Native kontejnery budou nejméně náročné na zdroje a slibují být uživatelsky nejvlídnější. Microsoft by tak logicky preferoval práci s Native kontejnery, vývojářům však nechává volnou ruku.

Fascinující však je, že prostřednictvím Win32 a MSIX kontejnerů Microsoft nabízí možnost starším aplikacím běžet ve zcela novém prostředí. Spolu s nástroji Xamarin.Forms navíc mohou vytvářet aplikace, které poběží jak na Windows 10X, tak na modifikované verzi Androidu, která má pohánět menšího brášku Surface Neo, a to Surface Duo.

Závěrem? Poprvé v dějinách Windows se zdá, že Microsoft má před sebou budoucnost nesvazovanou svou minulostí. Stabilnější, se snadno instalovatelnými aplikacemi a spoluutvářenou mocnou open.-sourcovou komunitou.