Hlavní navigace

Korea spouští pozemní 3D vysílání

13. 5. 2010

Sdílet

 Autor:
V Korei bude jako v první zemi spuštěno plnohodnotné zdarma šířené pozemní 3D televizní vysílání.

Zatímco v Česku se po dlouhých průtazích pomalu chýlí ke konci analogová televize a celoplošné pozemní high-definition vysílání je jen v plenkách, v Korei jsou o několik kroků napřed. Tamní telekomunikační komise KCC (Korea Communications Commission) podporuje 3D (stereoskopické) televizi, výsledkem je, že 19. května bude v korejské metropoli Soulu spuštěno veřejné zdarma šířené 3D televizní vysílání.

Využijí ho zatím samozřejmě jen majitelé 3D LCD či PDP televizorů. Lze ale počítat s tím, že díky této nabídce rychle vzroste poptávka po přístrojích s trojrozměrným obrazem a postupně nemusí jít jen o velké Full HD televizory, ale i menší přístroje - notebooky či mobilní telefony.

Do tohoto svým rozsahem světově prvního programu se zatím zapojily čtyři televizní stanice - KBS, MBC, SBS a EBS. SBS přitom vlastní exkluzivní práva na 3D přenos vysílání z letošního mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice - což řeší i hlavní lákadlo nového vysílání.

Do doby začátku mistrovství 11. června rozdělila KCC vysílací prostor tak, že každá stanice bude moci vysílat až tři hodiny denně. Se začátkem šampionátu toto omezení padne a nabídka se rozšíří. Postupně se dále počítá s rozšířením nabídky 3D vysílání a s usnadněním přístupu stanic k němu.