Hlavní navigace

Krátké textové zprávy SMS jsou tu s námi už 20 let

2. 12. 2012

Sdílet

 Autor: © Alexander Santander - Fotolia.com
První zpráva SMS poslaná v roce 1992 obsahovala přání k Vánocům. Dnes se po celém světě pošle přes 8 triliónů zpráv ročně.
Filip Brůcha 2. 12. 2012

Přesně před dvaceti lety, před příchodem Facebooku nebo Twitteru, v době, kdy lidé ještě používali telefonní budky, stál Neil Papworth, softwarový vývojář z anglického Readingu, u zrodu mobilní textové komunikace. „Protože v té době ještě neměly mobilní telefony klávesnici, napsal jsem zprávu na počítači. Obsahovala pouze Merry Christmas a byla adresována Richardu Jarvisovi z Vodafonu, který se v ten moment právě nacházel na vánočním večírku,“ vzpomíná Papworth. Psal se 3. prosinec roku 1992.

Od té doby se textové zpráv staly naprosto běžnou záležitostí. Ročně nyní pošleme přes 8 triliónů zpráv, tedy každou minutu odejde z našich telefonů kolem 15 miliónů SMS.

Tehdy dvaadvacetiletý Papworth byl členem týmu pracujícím na vývoji Střediska krátkých textových zpráv v laboratořích Vodafonu. Původním záměrem bylo posílat text prostřednictvím pagerů. „Považovali jsme zprávy SMS za chytrý způsob vnitrofiremní komunikace. V té době jsem ještě nevěděl, že budu jednou ročně nazýván legendou. Dělal jsem prostě jen svou práci,“ říká skromně Papworth.

Na širší přijetí si však SMS musely ještě nějakou chvíli počkat. Telefonní operátoři totiž byli přesvědčeni, že o novou službu nebudou mít lidé zájem, protože hlasové hovory považovali za snazší formu komunikace. V roce 1999 ale textové zprávy začali nabízet první společnosti a zprávy SMS okamžitě získaly na popularitě. A zájem o tuto technologii neupadá. Podle průzkumu společnosti Acision dává textovým zprávám přednost před emaily nebo sociálními sítěmi více než 92 % majitelů chytrých telefonů.

Nejaktivnější skupinou jsou lidé ve věku od 18 do 25 let, kteří v průměru pošlu asi 133 zpráv SMS týdně. Oproti jiným věkovým skupinám jde téměř o dvojnásobek. Muži pak formou SMS komunikují více než ženy, ale jejich zprávy jsou zase výrazně kratší. Ženy podle společnosti Acision mají ve zvyku posílat obsáhlé zprávy, jejichž ústředním tématem jsou prý problémy ve vztazích.

Z jiného výzkumu společnosti Ofcom zase vyplývá, že textové zprávy jsou nejčastější formou komunikace používanou mezi rodinnými příslušníky. Lidé tak mají textové zprávy raději než osobní kontakt nebo alespoň hlasové hovory. Ačkoliv by se však mohlo zdát, že textové zprávy mají na lidstvo negativní dopad, opak je pravdou. Britští vědci nedávno zjistili, že mládež používající textové zprávy ukazuje vyšší úrovně gramotnosti než jejich vrstevníci, kteří mobilní telefony vůbec nepoužívají.