Hlavní navigace

Které domény jsou pro váš počítač nejrizikovější?

30. 10. 2010

Sdílet

Již počtvrté provedený průzkum společnosti McAfee zjistil, že nejnebezpečnější doménou je .com. Nejbezpečnější doménou se podruhé za sebou stala japonská národní doména (jp). Doména CZ je relativně bezpečná.

Celosvětově nejpoužívanější webová doména .com je současně nejrizikovější – 31 % všech nebezpečných webů má právě koncovku .com. K takovému závěru došla již počtvrté provedená každoroční studie společnosti McAfee Mapping the Mal Web (Mapování škodlivého webu). V rámci studie bylo analyzováno více než 27 milionů webů. Mezi doménami nejvyšší úrovně (TLD, top level domains) se jako nejrizikovější ukázaly domény COM a INFO, zatímco nejbezpečnější národní doménou se už podruhé za sebou stalo Japonsko (.jp).

Ze všech analyzovaných webů představovalo bezpečnostní riziko 6,2 % – jedná se o mírný nárůst,  protože před rokem byl tento podíl 5,8 %. Česká doména nejvyšší úrovně CZ obsahuje 0,6 % rizikových webů, což ji řadí k těm bezpečnějším jak celosvětově, tak v rámci regionu. Na Slovensku je potenciálně nebezpečných 0,9 % webů. Doména, tedy konec internetové adresy, ukazuje, kde byl web zaregistrován. Řada uživatelů těmto koncovkám při vyhledávání na Internetu nevěnuje pozornost a klikají na první výsledek vyhledávání, který vypadá zajímavě. Podvodníci se toho snaží zneužít, optimalizují své weby pro vyhledávače a spoléhají také na překlepy (například CM namísto COM na konci webové adresy).

Srovnání domén jednotlivých zemí

Studie ukazuje velké změny v žebříčku nebezpečnosti jednotlivých domén. Například národní doména Vietnamu (VN) se z loňského 39. místa posunula na 3. Celých 29,4 % webů v doméně VN dnes představuje pro návštěvníka bezpečnostní riziko. Naopak se výrazně zvýšila bezpečnost domény Singapuru (SG), který se meziročně posunul z 10. na 81. místo. Registrační proces v doméně SG totiž nyní po zájemci vyžaduje předložení identifikačních dokumentů.

soutez_casestudy

 

Pět nejrizikovějších národních webových domén
(v pořadí od nejrizikovější)

Podíl rizikových webů (2010)

Podíl rizikových webů (2009)

Vietnam (.VN)

29,4 %

0,9 %

Kamerun (.CM)

22,2 %

36,7 %

Arménie (.AM)

12,1 %

2,0 %

Kokosové ostrovy (.CC)

10,5 %

3,3 %

Rusko (.RU)

10,1 %

4,6 %

Pět nejbezpečnějších národních webových domén
(v pořadí od nejbezpečnější)

Podíl rizikových webů (2010)

Podíl rizikových webů (2009)

Japonsko (.JP)

0,1 %

0,1 %

Katalánsko (.CAT)

0,1 %

0,1 %

Guernsey (.GG)

0,1 %

0,6 %

Chorvatsko (.HR)

0,1 %

0,1 %

Irsko (.IE)

0,1 %

0,1Byl pro vás článek přínosný?