Hlavní navigace

Kumulované aktualizace pro Windows 10? Firmy můžou mít problém

 Autor: Microsoft
Microsoft změní způsob distribuce bezpečnostních aktualizací mezi uživatele Windows 10. Všechny budou zabalené do jediného downloadu. To je oproti způsobu, jakým distribuoval – a dále distribuuje – aktualizace pro starší edice svého operačního systému, podstatný rozdíl.
Václav Tesař 14. 8. 2015

Sdílet

„Microsoft s aktualizacemi pro Windows 10 přešel na jiný model. Namísto toho, aby patche vydával po jednom, vydává je v balících,“ říká Chris Goettl, produktový manažer společnosti Shavlik Technologies, která s Microsoftem na aktualizacích spolupracuje. „Je tak snadné operační systém záplatovat, ale zároveň to znamená, že uživatelé už jednotlivé aktualizace nemůžou před instalací zvlášť otestovat, což může být problematické, pokud některá z nich bude působit problémy.“

Pro Microsoft dosavadní způsob šíření aktualizací znamenal, že je nemusel jednotlivě kompletovat do balíčků pro každou verzi operačního systému, a uživatel měl zase výhodu v tom, že si mohl pohodlně vybrat, kterou aktualizaci chce nainstalovat, respektive odmítnout a na základě vlastního uvážení předcházet případným komplikacím.

To už ale pro Windows 10 neplatí. Alespoň zatím. Možnost aktualizaci odmítnout nebo přijmout jen některé její části už totiž uživateli nedávají. A je jedno, jste-li běžný uživatel nebo firemní zákazník.

Podle Goettla přitom právě firmám může nový způsob distribuce komplikovat život, jelikož ne každá aktualizace musí vyhovovat vnitropodnikovým předpisům a mechanismům.

„Firmy by v takovém případě musely změnit způsob, jakým funguje jejich IT oddělení,“ zamýšlí se nad možnými důsledky. Ačkoliv, jestli se dosavadní distribuce aktualizací v balíku stane skutečně i do budoucna normou, sám neví. Byť tomu dosavadní kroky nasvědčují, otázku musí zodpovědět Microsoft, který stále sbírá data uživatelů přihlášených do zkušebního programu Windows Insider.

Právě na základě jejich zkušeností totiž aktualizace připravuje. Goettl je ale mírně optimistický a současný stav se podle něho odvíjí od toho, že je pořád jen krátce poté, co byl nový operační systém puštěn do prodeje. „Nejspíš se jen v začátku snaží docílit toho, aby se všichni uživatelé dostali na stejnou úroveň a v budoucnu už aktualizace takto hromadné nebudou.“