Hlavní navigace

Kvantové počítače jako budoucnost ICT

9. 11. 2017

Sdílet

 Autor: © D-Wave
MNICHOV: Fujitsu Forum v Mnichově je největší akce tradiční společnosti mimo Japonsko. Letošní ročník přinesl představení nových produktů, mezi nimi například laptopy nebo servery, ale převratné novinky nepřišly. Nakonec nejzajímavější bylo představení kvantové budoucnosti tak, jak si ji Fujitsu představuje spolu s partnerskou společností 1QBit.

Nenápadný kanadský 1QBit je ostatně odborníkem na slovo vzatým a promluvil o tématu, které je mu nejbližší – patří kupříkladu mezi dlouholeté partnery D-Wave Systems, tvůrců prvních (částečně) kvantových počítačů. Nedávno uzavřená spolupráce s Fujitsu může oběma společnostem prospět.

Budoucnost, o níž se Fujitsu rozpovídalo, je až fantaskní. Hodně se polemizovalo především o kybernetické bezpečnosti, šifrování a dodnes hojně rozšířeném standardu RSA, vzniknuvším už v roce 1978. Prolomit vybraný šifrovací klíč RSA s využitím nejrychlejšího konvenčního počítače dneška by prý zabralo déle, než jaké je stáří vesmíru, konkrétně přes 20 miliard let.

I kdyby se počítače neustále zlepšovaly a zrychlovaly na základě Moorova pravidla (jež je ovšem již dnes zpochybňováno a jistou dobu už není v plné míře dodržováno, neboť miniaturizace téměř dosáhla svých fyzických limitů), po čtyřiceti letech by prolomení šifrovacího klíče stále ještě zabralo miliony let.

Několikaqubitový kvantový počítač by RSA šifrování prolomil během 6 sekund.

A toho se možná dočkáme brzy nejen v podnikové, ale i spotřebitelské. Časový horizont je překvapivě slibný, výzkumníci z Fujitsu zjevně technologii věří. První reálné využití kvantových počítačů předpokládá firma od 5 do 10 let. Ostatně, první kvantové počítače již aktivně testuje americké IBM a výsledky nejsou špatné, přestože se každým dnem vyskytují nové problémy, které je třeba řešit.

Že by však byly kvantové počítače pro kryptografii devastující, se říci nedá – pravda, současné standardy dostačující nebudou, na „kvantuodolných“ kryptografických systémech se aktivně pracuje a první z nich již dokonce existují.

Exponenciální navyšování výkonu pomocí přidávání jednotlivých qubitů slibuje takovou výpočetní rychlost, která už je pro nás nejen nepředstavitelná, ale i velmi těžko spočítatelná. Možnosti, ke kterým by šlo kvantové počítače využít, tak vlastně zatím ani nedokážeme odhadovat – pro lidský mozek je kvantový svět velmi složitě uchopitelný.

Jisté je, že v případě předvídaného zdokonalení kvantových počítačů a jejich komerčního využití půjde o dost možná nejvýznamnější technologický pokrok 21. století. Praktická aplikace kvantové mechaniky dosud nikdy nebyla blíž.

Cloud22

Zatímco spotřební elektronice firmy se nedaří tak, jak by mohlo, s inovativními technologie má Fujitsu tradičně mnohem lepší výsledky. Společnost je dlouhodobě aktivní v oblasti superpočítačů, určitou dobu držela i první místo v žebříčku nejrychlejších superpočítačů světa. Do těch také vytváří vlastní hardware, kupříkladu mikroprocesory.

Kvantové počítače jsou tak v jejich případě nejen revolucí, ale i evolucí – zvyšování výkonu výpočetních zařízení je stále tím hlavním cílem.