Hlavní navigace

Kvantový průlom? Jsme na cestě ke skutečným kvantovým počítačům

2. 3. 2021

Sdílet

 Autor: @ University of Sydney
Vědcům z Chicagské univerzity se poprvé v historii povedlo propojit dvě oddělené skupiny qubitů do kvantového provázání skrze kabel. Jde o jedinečný průlom, který by měl zrychlit tvorbu kvantových sítí.

Právě kvantové sítě jsou technologie, k níž v současnosti v praxi firmy míří. Jde o dosti omezený koncept, ale takový, který lze aplikovat na křemíkové technologie – a zrychlit tak běžné výpočetní technologie.

Kvantové provázání mezi dvěma skupinami

V laboratoři Chicagské univerzity se vědcům podařilo propojit dvě oddělená kvantová sila, každé obsahující tři qubity. Pomocí metr dlouhých superkondukčních kabelů se podařilo jeden qubit z každého sila propojit do stavu kvantového provázání.

Takto provázané kvantové bity připomínají fotony vyzařované mikrovlnným zářením. Kvantové provázání je stavem velmi složitým a nesmírně „křehkým“ – vyžaduje velmi specifické podmínky včetně třeba okolní teploty, která musí dosahovat teplot blízkých absolutní nule.

Ve chvíli, kdy se qubity provážou, tak sdílejí ty samé vlastnosti; pokud tedy zjistíme vlastnosti jednoho qubitu, automaticky známé i specifika toho na druhé straně. Pomocí kvantového provázání lze teoreticky vytvořit sítě provázaných qubitů, které by dokázaly vytvořit potenciálně opravdu velké kvantové komunikační sítě; technologii, která slibuje příští výpočetní revoluci.

Pořád je nutné překonat nepřeberné množství zdánlivě neřešitelných problémů, které brání širšímu rozšíření kvantových technologií. Přesto jde o významný posun: je to další krok vstříc vzdálené, kvantové budoucnosti.