Hlavní navigace

Kvůli firemní bezpečnosti je lepší nasadit Windows než OS X, tvrdí experti

8. 8. 2011

Sdílet

Výzkumníci na nedávné konferenci Black Hat upozornili na to, že i když jsou operační systémy z produkce společnosti Apple, ať už jde o řešení pro desktopy či notebooky, ve své podstatě bezpečnější, pro podnikové nasazení by se raději přiklonili k produktům Microsoftu.

I když dřívější verze OS X byly pro zneužití náchylnější než je tomu v případě Windows 7, poslední varianta – OS X Lion – udělala v tomto směru významný pokrok.

Eskalace privilegií představuje problém pro oba operační systémy, ale systém od Applu je na tom přece jen o něco hůře. „Co se týká síťových zranitelností, je na tom Apple skutečně špatně. Datové sítě složené z počítačů s OS X jsou mnohem zranitelnější, co se týče zvýšení síťových privilegií.

skoleni

Téměř všechny serverové služby OS X mají nějaké nedostatky nebo mají narušený autentizací mechanizmus,“ říká Alex Stamos, vedoucí týmu vědců ve společnosti iSec Partners, jež podrobila operační systémy OS X a Windows 7 podrobné analýze.

Navzdory obecně přijímanému faktu, že produkty Applu jsou v hledáčku hackerů v mnohem menší míe, než je tomu u Windows, některé statistiky ukazují, že tomu tak být vždy nemusí. Například během posledních tří let bylo zjištěno celkem 1 151 zranitelností nebo významných bezpečnostních chyb v softwaru Applu nebo jeho partnerů. Stejná statistika pro Windows hovoří o 1 325 problémech.
OS X Lion udělal, co se týče bezpečnosti, velký krok vpřed například vytvořením tzv. aplikačního sandboxu, který udržuje programy izolované od případného narušení.