Hlavní navigace

Kvůli mobilům a tabletům neznáme pořádnou dovolenou

19. 1. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © Knut Wiarda
Když na dovolenou, tak jedině s mobilem. A ještě lépe s tabletem nebo rovnou s notebookem. Podle nového průzkumu plní většina z nás i ve chvílích volna pracovní povinnosti.

Dnešní člověk technologického věku bez mobilního telefonu neudělá ani krok. Většina z nás  považuje svůj chytrý telefon rovnou za nejdůležitější nástroj na cesty. Dokonce důležitější než řidičský průkaz. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Expedia, která se zaměřuje na trendy v cestovním ruchu.

Ta do něj zahrnula téměř deset tisíc dospělých cestovatelů z devatenácti zemí, kteří vlastní přinejmenším jeden mobilní telefon a z nichž 81 % bylo v době průzkumu v pracovním poměru. Více než polovina jich přiznala, že během dovolené přinejmenším jednou denně kontroluje pracovní e-mail či jiné pracovní materiály.

A skoro čtvrtina (23 %) si jich za tím samým účelem vyžádala Wi-Fi připojení na palubě letadla. Každý se sice nemůže během dovolené dostat do absolutního „off-line stavu“, ovšem myslet na práci během slunění se na pláži nebo při výšlapu na horský vrchol, jaksi popírá dobíjecí smysl těchto aktivit, no ne?

Skoro dvě třetiny respondentů (60 %) uvedly, že se během svých volnočasových nikdy skutečně „neodpojí“. Víc než čtvrtina (28 %) pak prý s sebou na výlety mimo civilizaci vozí power banku či alespoň náhradní baterie pro případ, že by jejich mobilním miláčkům došla šťáva. A co je zarážející, 35 % lidí prý na dovolené užívá svůj mobilní telefon dokonce víc než doma.

Cloud22

Ale jak se říká, kdo chce kam, pomožme mu tam. Podle většiny dotazovaných jejich cestovním partnerům nic z výše uvedeného nevadí. Snad proto, že pracující dovolenkáři si své pracovní záležitosti vyřizují při návštěvách toalety...?

A perlička na závěr. Součástí dotazníku byl i seznam třinácti věcí, které podle autorů představují „porušení mobilní etikety“. Jako nejméně pobuřující respondenti vyhodnotili pořizování fotografií tabletem. Na opačné straně žebříčku se pak umístilo hraní her či přehrávání muziky/videí bez sluchátek a také hlasité „handsfree telefonování“.