Hlavní navigace

Kybernetičtí zločinci nedůvěřují ani sami sobě

 Autor: © Depositphotos
Podle poslední zprávy společnosti Trend Micro nedůvěřují hackeři a další kybernetičtí zločinci ani sami sobě navzájem.
David Slouka 29. 5. 2020

Sdílet

„Naše nejnovější bezpečnostní zpráva staví na analýzách dat pocházejících z globálních sítí používaných počítačovými zločinci," popsal Ed Cabera, ředitel počítačové bezpečnosti v Trend Micro. „Zásadní pro zmírnění bezpečnostních rizik představovaných stále oblíbenějšími hrozbami je využívání vícevrstvé ochrany s reakcemi dle reálných rizik."

Zpráva mj. odhalila, že neutuchající boj s počítačovým zločinem má dopad i na kybernetické podsvětí. Zásahy policie, včetně útvarů spolupracujících na mezinárodní úrovni, vedly k vypnutí několika fór. Zbývající "tradiční" nelegální zdroje se potýkají s přetrvávajícími DDoS útoky či problémy s přihlášením – obojí vede k poklesu jejich využitelnosti.

Nulová důvěra? Pomohou kryptoměny a blockchain

Ztráta důvěry vedla ke vzniku nové sítě – DarkNet Trust. Tato síť má za cíl umožnit ověření dodavatelů a zvýšit anonymitu uživatelů. Další tržní platformy ve světě počítačového zločinu zavedly nové bezpečnostní mechanismy, jako jsou přímé platby kupujícího prodávajícímu, vícenásobné podpisy převodu kryptoměn, šifrované zasílání zpráv a zákaz používání JavaScriptu.

Zpráva Trend Micro upozorňuje i na změny v trendech souvisejících s produkty a službami pro počítačové zločince. V důsledku komodizace došlo k poklesu cen mnoha položek – například měsíční poplatky za šifrovací služby klesly z 1000 USD na pouhých dvacet dolarů a denní poplatky za generické botnety z 200 na 5 dolarů. Ceny ostatních položek včetně ransomware, spamovacích služeb, trójských koní typu RAT (Remote Access Trojan) a přístupových údajů k on-line službám se nemění, což dokazuje pokračující poptávku.

Za pozornost stojí také vznik nových trhů pro následující oblasti:

  • Služby typu DeepFake pro sexuální vydírání nebo pro obelstění autentizace využívající fotografie.
  • Hazardní boti využívající umělou inteligenci navržení pro předpovídání hodů kostkami a obejití komplexní captcha kontroly v on-line hře Roblox.
  • Poskytování přístupu jako služby (Access-as-a-Service) k napadeným zařízením a infiltrovaným podnikovým sítím. V případě firem z žebříčku Fortune 500 mohou ceny dosáhnout i 10 000 dolarů, některé služby navíc zahrnují také přístupy s právy pro zápis.
  • Účty pro nositelnou elektroniku, u kterých by získání přístupu mohlo počítačovým zločincům umožnit záruční podvody – vyžadování zaslání náhradních zařízení.

Nové příležitosti k útoku se budou objevovat i v měsících následujících po koronavirové pandemii a pravděpodobně tak bude docházet k dalším změnám v obchodních trendech v kybernetickém podsvětí.