Hlavní navigace

Kyberzločinci ukradli údaje 1,2 miliardy uživatelů

7. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © lassedesignen - Fotolia.com
Společnost Hold Security oznámila, že neznámí ruští útočníci v současné době disponují databází s 1,2 miliardy uživatelských jmen a hesel ke stovkám tisíc webových portálů a půl miliardou e-mailových adres.

Jde pravděpodobně o největší databázi dat, kterou kdy kdo nakradl, a podle Hold Security byla shromážděna útoky na asi 420 000 webových stránek. „Dříve jsme se divili, když bylo kompromitováno 10 000 hesel. Nyní se nacházíme v době masových krádeží informací,“ uvedl zakladatel bezpečnostní společnosti Holden Security Alex Holden pro IDG News Service.

Hold Security nezveřejnilo názvy napadených webových stránek, avšak podle Holda jde jak o malé webové servery, tak o portály známé po celém světě. Americký list New York Times, jenž jako první se zprávou přišel, si najal nezávislého bezpečnostního experta, jenž autenticitu kradených dat potvrdil. „Tito kyberzločinci nevymysleli nic nového, pouze to udělali lépe a v takovém měřítku, že tento problém postihuje zcela každého,“ říká v rozhovoru Holden.

Podle dostupných informací se útočníci nacházejí na jihu Ruska a podle Holdena nic nenasvědčuje tomu, že by byli nějak provázáni s ruskou vládou. Skupinu má tvořit asi deset lidí ve věku okolo dvaceti let, kteří mají servery pronajaté v Rusku. Hold Security již brzy zveřejní nástroj, který lidem umožní zjistit, zda byly i jejich osobní údaje mezi těmi kradenými.

Tato rozsáhlá krádež dat je podle bezpečnostních expertů pro uživatele jen dalším varováním, aby nepoužívali stejné přihlašovací údaje k více webovým stránkám. Jak řekl Holden pro IDG News Service, „naučit lidi používat hesla bezpečně je velmi důležité.“ Avšak vina je taktéž na společnostech, které nejsou schopné data uživatelů řádně zabezpečit. „Pokud je to možné, používejte dvoufázovou autorizaci s použitím mobilního telefonu,“ doporučil Holden. Jak však bezpečnostní experti informovali tento týden, i dvoufázovou autorizaci je možné prolomit – naposledy se to povedlo jednomu australskému mladíkovi u PayPalu.

Hold Security hlídá průniky do systémů svých zákazníků a v minulosti informovalo o velkých krádežích dat. V říjnu minulého roku tato společnost přišla na krádež 150 milionů přihlašovacích údajů Adobe Systems a o měsíc později poukázala na krádež osobních dat poskytovatele internetové seznamky, společnosti Cupid Media. Jako zatím poslední velký průlom do souktomí byl v tomto roce označován průnik do systémů amerického řetězce Target, při němž bylo ukradeno čtyřicet milionů čísel kreditních a debetních karet a sedmdesát milionů osobních údajů.

 

Autor článku