Hlavní navigace

Lékaři s iPadem místo stetoskopu

21. 6. 2012

Sdílet

 Autor: © Minerva Studio - Fotolia.com
Podle tvrzení společnosti Apple testuje nebo nasazuje iPady v lékařské praxi přes 80 procent předních nemocnic ve Spojených státech. Je iPad se svým aplikačním a virtualizačním ekosystémem na svou novou roli skutečně připraven? A mají dotyková zařízení vůbec co dělat v nemocničním prostředí?

Jak ukázaly výsledky šetření neziskové organizace CompTIA (Computing Technology Industry Association), během letošního roku by za účelem provádění každodenních úkonů, mezi něž můžeme zařadit například přístup k elektronickým medicínským/ /zdravotním záznamům (EMR/EHR), měla používat tablety či jiná mobilní zařízení téměř polovina všech doktorů.

Podkladem pro studii se staly dva samostatné on-line průzkumy, z nichž jeden se zaměřil celkem na 350 doktorů, dentistů a dalších zdravotníků nebo administrátorů, druhý pak oslovil 400 IT firem se zdravotnickou IT praxí. Oba průzkumy byly provedeny koncem července a začátkem srpna roku 2011.

Ať se vám to líbí nebo ne, jednoznačným synonymem pro tablet je i přes rostoucí konkurenci stále ještě Apple iPad, a proto není divu, že spousta doktorů využívá ve své praxi právě toto zařízení kalifornského výrobce. Odpovídajícím řešením pro přístup k podnikové síti a lékařským záznamům však podle studie firmy Spyglass Consulting Group celá řada používaných iPadů nedisponuje.

Značná část nemocničních IT oddělení zůstává vůči přístupu k důvěrným záznamům jednotlivých pacientů prostřednictvím iPadů skeptická, navíc 75 procent respondentů uvedlo, že v případě svých iPadů postrádá IT podporu. Valná většina stovky zúčastněných z řad lékařských profesionálů a technologicky zainteresovaných doktorů se nechala slyšet, že na tabletu nepoužívá žádné klinické aplikace ani data.

Podklady pro tuto studii byly společností Spyglass získány v létě minulého roku a jsou součástí obsáhlejší zprávy nesoucí název „Point-of-Care Computing for Physicians 2012“ z pera samotného zakladatele a hlavy firmy, jíž je Gregg Malkary. A jaký že je navzdory výbušné popularitě iPadů v podnikovém prostředí závěr této studie? Osmdesát procent dotázaných označilo iPad za nepřipravený „transformovat“ poskytování lékařské péče pacientům.

Jak konstatoval sám Malkary, důvod vězí v absenci celé řady potřebných softwarových nástrojů, které zatím stále nebyly upraveny a optimalizovány pro přímé nasazení v iPadech.

Ve finále tak mnozí nacházejí „řešení“ (bohužel polovičaté) ve formě virtualizační infrastruktury od Citrixu, která jim z mobilních zařízení dovolí přistupovat ke klinickým aplikacím určeným pro prostředí Windows.

Zní to sice hezky, ale realita bohužel nabírá poněkud krutější podobu a MUDr. iPad de facto opět naráží na stejný problém – lékařské aplikace zkrátka nejsou vyvinuty pro dotyková zařízení s drobnými obrazovkami. Neustále přibližovat a oddalovat přeplněná rozhraní, zadávat početné údaje ťukáním na virtuální klávesnici a s vystouplou žílou na čele tento iritující proces opakovat stále a stále dokola zkrátka nepřipadá v úvahu. Svědčí o tom rovněž další výsledky studie, jež dávají jasně na zřetel, že většina doktorů při práci v těchto daty přecpaných aplikacích preferuje 19˝ a větší monitory, a to obvykle znamená práci s desktopovým PC nebo velkým notebookem.Na způsobu, jak renderovat své aplikace na mobilních zařízeních typu iPad, pracuje například společnost Cerner

Je přitom na místě poznámka, že vina za chabou uživatelskou přívětivost virtualizovaných aplikací na iPadu neleží na bedrech Citrixu. Za optimalizaci svých Windows aplikací pro iPady nesou zodpovědnost softwaroví vývojáři, pro něž Citrix v závěrečném kvartálu minulého roku uvolnil SDK a podal jim tak při přetváření aplikací pro tablety pomocnou ruku, a to včetně návrhů jak využít dotykové možnosti, integrovat větší tlačítka a optimalizovat datovou koncepci pro 10˝ obrazovku. Štafetu teď drží v ruce softwaroví dodavatelé a je na nich, aby zeštíhlili rozhraní svých aplikací pro efektivní používání na malých displejích.

Odvážnější z nich se už přitom pomalu rozeběhli, a to je dobře. Na způsobu, jak renderovat své aplikace na mobilních zařízeních typu iPad, pracuje například společnost Cerner. Pod drobnohled její nový nástroj, který si bere vybrané informace z pacientových záznamů a v optimalizované podobě pro iPad je s atributem „pouze pro čtení“ prezentuje skrze VDI (Virtual Desktop Infrastructure), staví dětská nemocnice v Seattlu.

Díky tomuto řešení data nadále zůstávají uložena na serverech nemocnice. „Dostává se vám charakteristického aplikačního rozhraní pro iPad, aniž sám tablet musí nativně přistupovat k vašim datům,“ uvedl CTO dětské nemocnice v Seattlu Wes Wright. „Chci mít data uskladněna ve svém cloudu, ne iCloudu,“ dodal.

Wrightovo VDI prostředí umožňuje přenášet data ze serverů nemocnice na lokální úložiště jednotlivých počítačů prostřednictvím řešení od firmy Accellion – mobilní aplikace pro sdílení dat a šifrovaného souborového kontejneru. Wright je přitom schopen monitorovat a sledovat soubory přenášené systémem Accellionu. I tak se samozřejmě mohou důvěrná data do iPadů a iCloudu dostat nekalými prostředky.

Wright přesto doufá, že VDI Citrixu a řešení Accellionu zabrání potenciálním bezpečnostním únikům a klíčoví výrobci zdravotnických aplikací jako Cerner nabídnou skrze svá řešení skutečné výhody iPadů. Jakmile se tak stane, cesta iPadů do nemocnic (ve Wrightově případě do dětské nemocnice v Seattlu) se otevře.

„Je třeba usnadnit způsob, jakým mohou být iPady používány bez vystavení podnikových informací či lékařských záznamů pacientů riziku,“ říká Wright. „Není to záležitost toho, jestli iPady v nemocničním prostředí chci nebo nechci, je to nevyhnutelná potřeba.“

Kudy vede správná cesta, ukazuje také nemocnice v Ottawě, která ve svém zařízení nasadila 3 000 iPadů spolu s upgradovanou Wi-Fi sítí od Aruba Networks a hlavní investicí do vývoje nativních iOS aplikací. Operátor AT&T pak teprve nedávno představil vývojářské centrum AT&T pro zdraví (AT&T Developer Center ForHealth), jež kombinuje mobilní infrastrukturu, cloudové služby, vývojářský portál a API rozhraní pro urychlení vývoje mobilních aplikací pro zdravotnický personál a pacienty, jež by dokázaly nashromáždit informace o pacientovi a klinická data z řady samostatných systémů.

MUDr. iPad v ČR

V českém prostředí si mnoho z výše popisovaného pravděpodobně zatím nedokážeme představit, ale trend hovoří jasně – první pokusy s nasazením tabletů ve zdravotnictví již probíhají i u nás.

ICTS23

I přes argumentaci údajnou „zbytečností“ takovýchto výdajů na úkor nemocničních přístrojů proběhlo několik pilotních projektů – například Onkologická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která byla vybrána jakožto tréninkové pracoviště pro vedení ošetřovatelské dokumentace v elektronické podobě, testovala v praktickém nasazení tablet PC Motion C5v. Od jeho širšího nasazení se však následně kvůli technickým komplikacím ustoupilo. iPadu se podle dostupných informací v ČR daří zejména na soukromých klinikách, kde se přece jen s penězi hospodaří poněkud jinak.

V Karvinské hornické nemocnici pracují s iPadem lékaři oddělení chirurgie páteře, kteří jej využívají pro plánování operací, vizualizaci jednotlivých zákroků či práci s dokumentací pacienta. Celá řada podobných projektů aktuálně vzniká také v pražských nemocnicích Motol či Královské Vinohrady.