Hlavní navigace

Lenovo dokončuje akvizici výroby serverů IBM

 Autor: © Lenovo
Společnost Lenovo oznámila, že po devíti měsících uzavírá akvizici divize IBM, jež se zabývá výrobou serverů na platformě x86.
Martin Stančík 30. 9. 2014

Sdílet

Lenovo obdrželo povolení regulátorů ve Spojených státech, Evropské unii i Číně a celý obchod v hodnotě 2,1 miliardy dolarů proto bude ve středu uzavřen. Předání divize se odehraje na většině trhů ještě v tomto týdnu a bude podle oficiálního vyjádření společností hotové do počátku roku příštího. Díky akvizici získá Lenovo přístup k celé řadě produktů včetně serverů a přepínačů System X, BladeCenter a Flex System a serverů NeXtScale a iDataPlex a přidruženému softwaru. IBM si však i nadále ponechá řešení System Z, Power Systems, Storage Systems, PureApplication a PureData.

Lenovo již v roce 2005 koupilo divizi IBM, jež se zabývala výrobou osobních počítačů. V rámci nové akvizice, jež měla být podle plánů dokončena za šest až devět měsíců, získá Lenovo silnou pozici na firemním trhu. Čínský výrobce se totiž stane třetím největším výrobcem serverů na platformě x86 na světě. Korporace diverzifikuje své podnikání již nějakou dobu s tím, jak poptávka po osobních počítačích již řadu let klesá. Lenovo se mimo jiné hodně zaměřilo na svou nabídku chytrých mobilních telefonů – v Číně je dokonce jejich největším prodejcem.

Poptávka po serverech na platformě x86 roste, i když konkurence na tomto trhu je velká. IBM byla v druhém čtvrtletí tohoto roku podle analytické společnosti IDC druhým největším výrobcem serverů na světě s 23,6% podílem na trhu. Na low-endové části trhu se servery však tržby IBM kvůli silnému tlaku konkurence neustále klesaly. Navzdory konkurenci je však koupě části výroby serverů IBM pro Lenovo dobrým krokem. U firemních produktů jsou historicky vyšší marže než u spotřebitelských produktů a díky vlastním výrobním kapacitám Lenova a jeho obchodním kanálům je možné, že Číňané na prodeji serverů budou vydělávat více než dříve IBM.

Lenovo v pondělí oznámilo, že má s novou divizí „velké plány“. „Budeme konkurovat prakticky v každé části trhu a budeme se snažit o dosažení stejného úspěchu jako u osobních počítačů,“ uvedlo Lenovo v oficiálním prohlášení. Na trhu s osobními počítači je Lenovo největším prodejcem na světě s 19,6% podílem, i když druhé HP na něj v poslední době dotahuje. Serverová divize IBM bude v rámci Lenova umístěna v jeho Enterprise Business Group a hlavní manažer skupiny IBM x86 a PureSystems Adalio Sanchez přechází do Lenova.