Hlavní navigace

Lenovo vytváří vlastní prototyp ARM serveru

18. 2. 2015

Sdílet

 Autor: © kromkrathog - Fotolia.com
Lenovo ve spolupráci s britskou Science and Technology Facilities Council vytváří vlastní úsporný server postavený na platformě ARM.

Úsporné procesory ARM jsou v současné době využívány především ve smartphonech a tabletech, přičemž výrobci serverů doufají, že úsporu přinesou i jim. Servery v datových centrech, a to především v těch určených pro cloudové služby a aplikace, jsou čím dál více zahlceny. Firmy jako Facebook a Google provozující velká datová centra tak hledají jakoukoli možnost, jak snížit své účty za elektřinu.

Lenovo je posledním z tří největších výrobců serverů, který do hry vstupuje s ARM. Procesory ARM již nabízí u svých serverů Dell i Hewlett-Packard.

Lenovo využívá 64-bitové ARM procesory ve svém sytému NextScale, který byl původně vyvíjen společností IBM, avšak následně přešel pod tuto čínskou společnost při prodeji serverové divize Lenovu. Server NextScale, který konkuruje Moonshotu od HP, byl původně vytvořen na konci roku 2013, kdy byl postaven na nízkoenergetických procesorech na platformě x86, nyní však obsahuje propracovaný systém vodního chlazení a procesory Intel Xeon.

Cílem prototypu ARM serveru je podle Douga Augustina z Lenova zvýšit oproti tradičním serverům výkon při současném snížení spotřeby energie. Jak dodal Augustine, ARM server je optimalizován pro specifické využití – typicky pro webové vyhledávání a cloudové služby. V současné době Lenovo prodává pouze servery s procesory postavenými na platformě x86 a tyto budou podle Augustina v nabídce i nadále převažovat. Intel v současné době ovládá přes 90 % trhu se servery a i výrobci serverových ARM procesorů jako AMD přiznávají, že může trvat řadu let, než si ARM procesory v datových centrech vybudují své místo.

Jak uvedl Jim McGregor ze společnosti Tirias Research, projekt Lenova je pro ARM pozitivním znamením. V minulém roce potvrdil vývoj serverových procesorů postavených na platformě ARM také Qualcomm a jak dodal Mcgregor, další se budou rychle přidávat.

„Prostředí serverů díky tomu bude více konkurenční, což bude prospěšné pro všechny,“ uvedl McGregor. „Otázkou je jen to, jak dlouho to (než se ARM procesory u serverů uchytí) potrvá.“ S ARM procesory je již kompatibilní řada linuxových aplikací a platformu podporuje třeba také Oracle se svou Javou.