Hlavní navigace

Létající pizza a rande s avatarem. Předpověď pro rok 2036

22. 6. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © bloomua
Píše se rok 2036. Sedíte doma na gauči a máte schůzku s partnerkou skrze svůj internetový avatar. V tom zazvoní zvonek, a před domem se vznáší dron, který k Vám přilétl s pizzou. Zaplatili jste předem přes internet, jiné formy placení již stejně neexistují.

I tak si někteří představují budoucnost. Dle názoru více než 2 000 Američanů, jejichž názor zkoumala Imperial College v Londýně, bude také více robotů než lidí.

Z uveřejněné studie, která započla týden technologie v hlavním městě Velké Británie, vyplývá, že jeden ze čtyř dospělých amerických občanů věří, že v roce 2036 počet robotů překoná počet lidí. 35 % také předpokladá, že randit lidé budou skrze své avatary, místo sebe samých. 69 % je toho názoru, že digitální měna nahradí bankovky a mince.

Ezra Gottheil, analytik pro Technology Business Research, není přesvědčen o tak rychlém rozvoji informačních technologií.

„No, měl bych problém s těmito předpovědmi. Drony budou čelit omezením, především kvůli intenzitě dopravy. Ale bude spousta robotů, kteří budou vykonávat lidské činnosti. Nepochybuji, že pizza bude doručována – a pravděpodobně i vyráběna – vozidly bez posádky.“

Randění přes internetový avatar však Gottheil považuje za přehnané.

To není vše, američtí občané také dali najevo, že s nástupem nových technologií očekávají změny ve zdravotnictví.

Někteří z nich popsali, že očekávají využití virtuální reality k „návštěvě“ doktora, místo nutnosti fyzické přítomnosti. Také doufají ve zjednodušení transplantace orgánů, které nám prostě vytiskne 3D tiskárna. Jen o něco méně než polovina dotázaných se domnívá, že první naklonovaný člověk již bude „narozen“ kolem roku 2036.

special_kyberutoky

Gottheil si není jistý, zda je společnost na takové změny připravená.

„Myslím, že jsme blízko k tomu být schopni klonovat lidí,“ říká. „Ale je rozdíl mezi tím být schopni, a skutečně to udělat. Jsou tu etické důvody, které nám v tom brání. Etika, a také davy s vidlemi.“