Hlavní navigace

Levné satelity přinesou internet celému světu. Aneb vrací se Iridium

10. 11. 2014

Sdílet

 Autor:
Elon Musk podle informací deníku Wall Street Journal uvažuje o výrobě menších a levnějších satelitů, které by „dokázaly zpřístupnit internet na celé planetě.“

 

WSJ s odkazem na nejmenované zdroje uvádí, že Elon Musk na přípravách projektu pracuje spolu s bývalým zaměstnancem Googlu Gregem Wylerem, který založil společnost s názvem WorldVu Satellite.

„Při rozhovorech s představiteli různých firem, které se zabývají satelity, Messrs, Musk a Wyler mluvili o vypuštění zhruba sedmi set satelitů, z nichž každý bude vážit asi 113 kilogramů,“ píše Wall Street Journal. „Tyto satelity by tak byly asi o polovinu menší, než satelity, jež jsou v současné době v komerční sféře používány pro komunikaci. Celou flotilu satelitů by řídila společnost Iridium Communications Inc.“

Musk je šéfem společnosti SpaceX, jejíž rakety by nakonec zmíněné satelity mohly vypustit na oběžnou dráhu. Celý projekt by však stál minimálně miliardu dolarů a bude třeba se vypořádat s celou řadou „finančních, technických a regulatorních problémů,“ uvádí WSJ.

Rozhovory jsou zatím v počáteční fázi a Musk se doposud k ničemu nezavázal. Musk je kromě SpaceX také šéfem společnosti Tesla Motors, jež se zabývá výrobou elektrických automobilů.

„Vývoj a testování satelitů je zdlouhavý proces a WorldVu se nejprve musí dohodnout s dalšími společnostmi, aby mu umožnily používat určité spektrum,“ dodává americký deník. „SpaceX podle všeho nebude schopný satelity vyslat na oběžnou dráhu alespoň do konce této dekády.“

Wyler dříve vedl obdobný projekt se satelity v Googlu, avšak po roce společnost opustil, jelikož „si nebyl jistý, zda je Google schopný jej zrealizovat,“ uzavírá WSJ. Google chtěl satelity využít ke zpřístupnění internetu v těch částech světa, v nichž k němu mají lidé přístup velmi obtížný či není vůbec možný.

Není zatím jasné, na jakou skupinu lidí by byl zaměřen projekt Muska a Wylera. SpaceX se k celé věci na dotaz portálu Arstechnica odmítlo oficiálně vyjádřit.