Hlavní navigace

Levné smartphony s OS Android pomohou porazit iPhone

18. 6. 2010

Sdílet

Výrobci smartphonů uvádí levnější a jednodušší přístroje s OS Android, které mají potenciál oslovit více uživatelů a podle analytiků tak pomoci této platformě prosadit se na úkor iPhonu.

Tento týden v úterý uvedl Samsung nové levné smartphony Galaxy 3 a Galaxy 5 a hned den poté pak společnost Sony Ericsson ohlásila svůj nový model Xperia X8, který se má začít dodávat ve třetím kvartálu letošního roku a má stát méně než 200 eur (zhruba 5200 Kč). Ten má disponovat 3palcovým displejem, 3,2 megapixelovým fotoaparátem nebo třeba asistovanou GPS navigací.

Právě cena těchto přístrojů má nové smartphony s Androidem na trhu zatraktivnit a podle posledních údajů již prodeje telefonů postavených na open source platformě Googlu v Severní Americe údajně překonaly prodeje iPhonu. Ale celosvětově iPhone podle údajů analytické společnosti Gartner stále vede, za první čtvrtletí se globálně prodalo o více 3 miliony kusů iPhonů než telefonů s Androidem. Dostupnost low-cost smartphonů by ale měla posílit pozici Androidu ve válce s iPhonem, kde žádná levnější varianta není k dispozici.

Geoff Blaber, analytik CCS Insight pak říká, že Android nabírá na síle a v příštím roce by měl již vyrovnat pozice s iPhonem, za dva roky pak bude druhou nejrozšířenější platformou hned po Symbianu. A bude dále posilovat. Carolina Milanesiová, viceprezidentka Gartneru dodává, že jediný, kdo by popularitu Androidu mohl v současnosti zmrazit, je samotný Google, kdyby například začal výrobcům diktovat podmínky, které by pro ně byly nepřijatelné. Ale zatím to nevypadá, že by tato situace měla nastat. Levné smartphony jako právě zmíněné Galaxy 3 a Galaxy 5 od Samsungu či Xperia X8 jsou podle Milanesiové atraktivní i pro operátory, kterým pomohou zvýšit zájem o datové služby mezi uživateli.

Samotný Samsung si pak dělá poměrně velké naděje se vojí vlastní platformou Bada, kterou představil v minulém roce. I přes další představené modely smartphonů Wave 2 a Wave 2 Pro, které mají být také určeny pro široké masy, ovšem analytici této platformě zatím příliš růžové vyhlídky nepředpovídají a také mezi vývojáři není zatím moc oblíbená, což je klíčová skutečnost, která se stala osudná například Palmu. Jednou z nadějí platformy Bada je právě rozšíření smartphonů na ní postavených mezi co nejvíce uživatelů. Ale jak obstojí proti konkurenci Androidu je v současnosti nejasné.