Hlavní navigace

Levnější iPad: stejný displej, menší výkon

 Autor:
Apple údajně chystá levnější tablet, nebude mít ovšem menší displej, ale menší úložný prostor.
Tadeáš Pelech 4. 3. 2012

Sdílet

Apple se chystá ve středu 7. března v New Yorku oznámit nějakou novinku, pravděpodobně iPad 3. Apple podle některých analytiků hodlá spolu s novým 10palcovým tabletem představit i přístroj s menší úhlopříčkou. Ten by měl údajně konkurovat nejen tabletu Kindle Fire, ale i podobně vybaveným přístrojům dalších výrobců. Další znalci Applu sice také předpokládají, že se dočkáme nějakého levnějšího tabletu, podle nich ale půjde „jen“ o iPad 2 s menším úložným prostorem.


Podle údajů zveřejněných na webu DigiTimes začali dodavatelé Applu s výrobou displejů o úhlopříčce 7,85 palce, k jejichž nasazení do sériové výroby by mohlo dojít ve druhé polovině tohoto roku. Důvodem je údajně snaha o nasazení přímého konkurenta Kindle Fire. S tímto názorem někteří analytici nesouhlasí a upozorňují na fakt, že Amazon prodává svou tabletovou čtečku se ztrátou zhruba 10 dolarů na každém prodaném kusu. Tuto dotaci doufá získat zpět v podobě navýšení prodejů elektronických knih. Dalším argumentem proti je poměr prodaných iPadů a Kindlů v loňském roce – Apple prodal více než desetkrát více přístrojů a na každém vydělal několik stovek dolarů. Z tohoto důvodu údajně Apple žádný menší tablet nepotřebuje.


Server DigiTimes proto začal zvažovat druhou variantu. Vychází přitom ze stávající praxe, kdy Apple s uvedením nové verze svých produktů připravil i omezenou starší verzi za nižší cenu. Vidět je to například u iPhonů. Nejnovější 4S si můžete koupit za 14,5 tisíce, starší 4 za 12 tisíc a ještě starší 3GS, která se stále vyrábí, za 9 tisíc korun. Jedná se o smartphony s menší kapacitou úložného  prostoru. Pokud se tedy Apple chystá nabídnout nějaký levnější iPad, bude to pravděpodobně verze 2 s pamětí zmenšenou na 8 GB. Což není mnoho.