Hlavní navigace

LibreOffice 3.4.2 přicházejí, chtějí dobýt firmy

2. 8. 2011

Sdílet

Organizace Document Foundation vydala tento týden novou verzi kancelářského balíčku LibreOffice 3.4.2, který je jako první označován přívlastkem „enterprise ready“.

LibreOffice  3.4.2 opravují mimo jiné množství chyb, které reportovali uživatelé a také zvyšuje stabilitu. Díky tomu mají být konečně vhodné i pro produkční nasazení ve firmách, které vyžadují vysokou spolehlivost, tvrdí zástupci Document Foundation na blogu organizace. Balíček LibreOffice vznikl odštěpením z projektu OpenOffice.org z důvodu nespokojenosti řady vývojářů s přístupem Oraclu. Oracle ale letos vývoj OpenOffice.org předal Apache Software Foundation, čímž se otevřela možná cesta pro spojení těchto dvou balíčků. Více viz článek OpenOffice.org definitivně odchází od Oraclu.

Konkrétně nové LibreOffice zahrnují podněty od zhruba 300 přispěvovatelů a opravují více než 50 problematických míst, včetně chyb spojených s moduly Calc, Impress a Writer. Kompletní seznam změn najdete na webu výrobce.

Předchozí verze LibreOffice 3.4.0 a 3.4.1 byly údajně zaměřeny zejména na inovátory a zájemce z řad raných uživatelů, ale nebyly doporučovány pro nasazení v produkčním prostředí. Kromě zmíněných oprav budou firmy také moci využít podporu od partnerů, kteří mohou nabídnout pomoc s migrací, řešení specifických problémů a případné opravy potíží, které se mohou objevit. Další opravy pak má přinést verze 3.4.3, která by měla být uvolněna koncem srpna. Zakoupení podpory také podle zástupců LibreOffice přinese podporu projektu a finance potřebné k dalšímu vývoji.

LibreOffice 3.4.2 jsou k dispozici ke stažení pro Windows, Mac OS X a Linux z webových stránek projektu.