Hlavní navigace

LibreOffice 4.0 nabídne také podporu Sharepointu

21. 1. 2013

Sdílet

 Autor: © The Document Foundation
Je těžké uvěřit, že LibreOffice je k dispozici jen asi dva roky, tak jednoznačně dnes dominuje bezplatným kancelářským balíkům s otevřeným kódem.

V minulém týdnu nadace Document Foundation oficiálně ohlásila první verzi RC (release candidate) přicházejícího Libre Office verze 4.0. Finální verze by se měla objevit v následujícím měsíci.

Než se jej dočkáme, můžeme se podívat na několik klíčových funkcí, které můžeme očekávat:

1. Podpora témat Firefoxu
Fanouškové Firefoxu se určitě povšimnou nové integrace mezi LibreOffice a jejich oblíbeným prohlížečem. V nové verzi především mohou zvolit Nástroje, Možnosti, Personalizace a Zvolit osobnost. Zde můžete vybrat téma, které preferujete v prohlížeči, vložit jeho adresu do dialogového okna, potvrdit a potom použít nové téma v LibreOffice.

2. Integrace s Ubuntu Unity
Uživatelé distribuce Ubuntu od Canonical zjistí, že LibreOffice bylo integrováno do desktopového prostředí Unity této distribuce.

3. Podpora nových protokolů
Podpora pro protokoly CMIS (Content Managemnet Interoperability Services) umožní uživatelům přistupovat k dokumentům uloženým v systémech jako Alfresco, Nuxeo a Sharepoint.

4. Integrace s Thunderbirdem
Platformy bez Windows mají konečně přístup ke knize adres Thunderbirdu. Je použita nová implementace ovladače „mork“ – ta ale není součástí distribucí Debian a Ubuntu a uživatelé si nejprve musí obstarat příslušný balíček.

5. Importní filtry
Nový importní filtr pro soubory z Microsoft Publisheru konečně umožňuje jejich otevření v LibreOffice v podobě, v jaké byly vytvořeny. LibreOffice 4.0 navíc nyní podporuje všech existující souborové formáty aplikace Visio – od verze 1.0 z roku 1992 až po Viso 2013 z roku minulého.

6. Větší rychlost
A nakonec bylo podstatně urychleno otevírání a ukládání mnoha různých typů souborů, včetně formátů ODS a RTF.
Každá individuální komponenta LibreOffice samozřejmě obsahuje tisíce oprav a zlepšení, ale stále platí, že verze RC nejsou určeny pro ostré nasazení. Pokud ji chcete vyzkoušet, je samozřejmě k dispozici zdarma na internetu.