Hlavní navigace

LibreOffice chtějí dlouhodobě konkurovat zavedeným kancelářským balíčkům

27. 2. 2011

Sdílet

LibreOffice nemají být jen krátkodobým výstřelkem bez dlouhodobého trvání.

Nadace Document Foundation, která vývoj LibreOffice zaštiťuje, potvrdila svůj záměr intenzivně pokračovat ve vývoji tohoto kancelářského balíčku, odvozeného od OpenOffice.org i v dlouhodobém měřítku. Nadaci se podařilo získat dostatečné finanční rezervy, které zaručují, že bude moci dlouhodobě fungovat a pracovat na vývoji dalších verzí open source kancelářských balíčků. Ty tak budou konkurencí nejen vůči MS Office, ale i vůči původním OpenOffice.org, v jejich vývoji nadále pokračuje Oracle.

Florian Effenberger, člen výboru, který nadaci řídí, říká, že tomu ještě nemůže ani uvěřit, protože se vše událo tak rychle a překročilo to jeho nejdivočejší očekávání (více o oddělení nadace od Oraclu najdete v článku Vývojáři OpenOffice.org se oddělují od Oraclu).

Důležitým krokem pro další fungování nadace bylo zajištění finančních zdrojů, které musí pokrýt marketing, hardware, infrastrukturu, účast na veletrzích, financování spotřebního materiálu a také zaštítit vývoj. Shánění peněz bude pokračovat i nadále a Document Foundation bude z velké části spoléhat na dary, ale základní kapitál se již podařilo dát dohromady. Výraznou pomocí přispěla společnost Canonical, který nadaci propůjčila svého zaměstnance Bjoerna Michaelsena, který se zaměřuje na hloubkové expertízy jádra LibreOffice a zlepšuje jej, takže by mělo dojít oproti OpenOffice.org od Oraclu k pozitivním zlepšením.

Nadace Document Foundation také v uplynulém týdnu ve středu vydala aktualizovanou verzi LibreOffice 3.3.1, která přináší jen minoritní úpravy ve zlepšení stability a eliminuje chyby, které ovlivňovaly Windows, Linux i Mac OS X. Přibyly také nové barevné ikony a došlo k updatům v několika jazykových verzích. Další minoritní aktualizace je naplánována na začátek května.

LibreOffice 3.3.1 jsou k dispozici ke stažení pro Windows, Linux a Mac OS X ze stránek projektu http://www.libreoffice.org/download/ a balíček je šířený pod licencí LGPLv3.

Byl pro vás článek přínosný?