Hlavní navigace

Lidé žádají soud o přístup ke svým datům z MegaUploadu

2. 4. 2012

Sdílet

 Autor: © V. Yakobchuk - Fotolia.com
Organizace hájící práva uživatelů v digitálním prostoru vyzývá soud k rychlému zpřístupnění uživatelských dat.

Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) zaslala federálnímu soudu dopis, ve kterém ho žádá, aby vymyslel způsob, jak data opět zpřístupnit. Uživatelé, kteří ke svým datům vlastní autorská práva, a proto z jejich strany nemůže být o nějakém nezákonném jednání ani řeč, jsou od souborů odříznuti již od 19. ledna, kdy americké ministerstvo spravedlnosti rozhodlo o zavření oblíbeného úložiště MegaUpload.

Na podobnou otázku jako EFF se ptá také společnost Carpathia Hosting, která hostila velkou část dat z MegaUploadu. Soud žádá buď o povolení data zcela smazat, nebo je zpřístupnit potencionálním zájemců a nechat jejich soubory dál hostovat za běžnou cenu. Firmu prý totiž nedobrovolné skladování souborů stojí až 9 tisíc dolarů měsíčně.

EFF svou stížnost podala k okresnímu soudu pro východní obvod Virginie jménem Kylea Goodwina, sportovního reportéra z Ohia, který Megaupload používal pro ukládání svých videoreportáží. „Jedna věc je stíhat někoho za porušení autorských práv. Je však nesmysl činit tak na úkor zcela nevinných subjektů, bez pokusu předejít možným škodám či je alespoň zmírnit,“ píše se v dopise. Goodwin podle EFF používal MegaUpload jako prostředek k zálohování svých dat, na kterých stála celá jeho práce. Nyní je navíc od svých dat odříznut úplně, protože jeho pevný disk je nefunkční.

Carpathia se momentálně stará o 28 petabytů dat, ke kterým však podle svých slov nemá přístup. MegaUpload chce data zachovat, ovšem jeho finanční prostředky byly soudem odstaveny. Americká vláda si přitom již všechna data, která chce při soudu využít, zkopírovala.

O zachování dat žádá také americká filmová asociace MPAA, ovšem ze zcela jiných důvodů než EFF. Data totiž mají posloužit jako důkaz pro další žaloby proti uživatelům zneužívajícím autorská práva. V současné době je v souvislosti s MegaUploadem z porušení copyrightů obviněno již sedm osob a k tomu dvě společnosti. Držitelům autorských práv měla podle žalobce vzniknout celková škoda 500 miliard dolarů (9,3 bilionů korun).