Hlavní navigace

Linus Torvards nominován na cenu Millennium Technology

Sdílet

 Autor: © Larry Ewing
Autor linuxového jádra Linus Torvalds se stal jedním ze dvou kandidátů na cenu Millennium Technology Prize v hodnotě jednoho milionu eur (téměř 25 milionů korun).

Cenu Millennium Technology Prize uděluje každý druhý rok finská nadace Technology Academy Finland za technologický výzkum a za inovace, které zvyšují kvalitu lidského života. Druhým „finalistou“ je japonský doktor a výzkumník kmenových buněk Šinja Jamanaka.

Linus TorvaldsLinus Torvalds vytvořil v roce 1991 jádro operačního systému Linux a spustil tím vlnu nového rozvoje alternativních operačních systémů, aplikací i hardwaru. Dnes se Linux používá například v mobilech (Android) nebo bankomatech a ke svému provozu jej využívají takové společnosti jako Google, Facebook nebo Amazon. Slouží také jako hlavní operační systém většiny superpočítačů. Nadace TAF říká, že Torvaldsova práce měla obrovský vliv na vývoj sdíleného softwaru, síťování a také na přístupnost webu, který se díky Linuxu stal dostupný milionům lidí.

Doktor Jamanaka, který je nominován na ocenění společně s Torvaldsem, objevil novou cestu k vytvoření umělých pluripotentních kmenových buněk (buňky, které se můžou změnit do mnoha různých druhů tkání). Ty umožňují výzkumníkům ve zdravotnictví pokračovat v práci bez využití embryonálních kmenových buněk, jejichž používání je v mnoha zemích považováno za vážný etický problém.

Cena Millennium Technology Prize se uděluje od roku 2004 a jako první ji získal sir Tim Berners-Lee za vytvoření základů současného webu. V roce 2008 dostal ocenění Robert Langer za objev inovativních biologických látek, které slouží ke kontrolovatelnému dávkování léků a k obnově tkání. Mezi nominovanými byl také Andrew Viterbi, spoluzakladatel společnosti Qualcomm a autor algoritmu pro dekódování dat poslaných skrze rušenou komunikaci.

V roce 2010 získal hlavní cenu Michael Grätzel za vynález levných solárních článků inspirovaných fotosyntézou, které nyní nesou jeho jméno. Mezi ostatními nominovanými byli Steve Furber, hlavní konstruktér 32-bitového RISC mikroprocesoru ARM, a Richard Friend, vynálezce organické světelné diody (OLED), která se dnes používá například na displejích mobilních telefonů.

Nadace Technology Academy Finland oznámí laureáta ceny Millennium Technology Prize 2012 na slavnostním ceremoniálu v Helsinkách 13. června 2012.