Hlavní navigace

Linux: Co nového přibylo v nejpoužívanějších distribucích?

23. 5. 2011

Sdílet

V minulém týdnu došlo k uvolnění důležitých aktualizací hned několika distribucí operačního systému Linux.

Red Hat Enterprise Linux 6.1
První velká aktualizace pro RHEL 6 od jeho uvedení v listopadu loňského roku. Nová verze zvyšuje spolehlivost systému a díky podpoře nejnovějšího hardwaru umožňuje zlepšení výkonu. Verze 6.1 samozřejmě přináší také opravy několika zranitelností, přičemž je zachována kompatibilita aplikací a certifikace OEM/ISV. Vývojáři dále dosáhli zlepšení v oblasti virtualizace, souborových systémů nebo řízení zdrojů.

Meego 1.2
Stejně jako RHEL 6, také mobilní operační systém Meego se dočkal uvolnění své další verze ve čtvrtek minulého týdne. „Díky této aktualizaci budou výrobci a vývojáři schopní vytvářet software pro různá zařízení postavená na architekturách Intel Atom nebo ARMv7,“ píše se na stránkách projektu. Kromě podpory těchto dvou technologií si Meego rozumí také s GSM, GPRS či HSPA+, obsahuje SIM Application Toolkit, rozšířené Bluetooth profily a lepší autentizační metody pro Wi-Fi.

SimplyMEPIS 11.0
Od začátku května je k dispozici  SimplyMEPIS 11.0, poslední verze operačního systému na bázi Debianu, který se vyznačuje snadnou instalací, intuitivním ovládáním a rychlým přizpůsobením. Systém obsahuje poslední verze známých aplikací včetně kancelářské sady LibreOffice 3.3.2, internetového prohlížeče Firefox 4.0.1, přehrávače VLC 1.1.3 nebo grafického editoru GIMP 2.6.10.

SUSE a openSUSE
Ačkoliv není ke stažení nová aktualizace ani jedné z těchto distribucí, středem pozornosti se systémy SUSE a openSUSE v poslední době staly kvůli zakoupení společnosti Novell skupinou Attachmate. Ta ve středu oznámila, že novou divizi SUSE povede veterán v oboru Nils Brauckmann, jehož cílem je prý vytvořit ze SUSE Linux Enterprise jednu z nejkvalitnějších distribucí, ať už jde o fyzické, virtuální či cloud prostředí. Zároveň chce zlepšit vztahy s vývojářskou komunitou.

Fedora 15
Sice to ještě není oficiální, ale již zítra bude. Vývoj Fedory 15, známé také jako „Lovelock“, je u konce. Jde o první distribuci s finálním GNOME 3. Kromě toho obsahuje i LibreOffice, GCC 4.6 nebo systemd. Kompletní seznam nástrojů je k dispozici na oficiálních stránkách projektu, což ostatně platí i pro další výše zmíněné distribuce.

Byl pro vás článek přínosný?