Hlavní navigace

Linuxoví uživatelé dostanou rychlejší Firefox

4. 5. 2011

Sdílet

Příznivci open source se konečně dočkají. Linuxovou verzi webového prohlížeče Firefox totiž čeká obrovský nárůst výkonu.

Po sérii neúspěšných pokusů se skupině vývojářů společnosti Mozilla konečně podařilo upravit linuxový Firefox tak, aby jej bylo možné zkompilovat pomocí překladače GCC (GNU Compiler Collection) verze 4.5. „Konečně se nám podařilo upravit Linux (a patrně i Linux64) pro GCC 4.5, včetně povolení agresivní (O3) a profile-guided optimalizace“ řekl vývojář Mike Hommey. „To znamená, že konečně používáme modernější programovací nástroje, které nám otevírají dveře třeba k statické analýze.“

Zároveň to také znamená, že vývojáři mohou nyní vytvořit mnohem rychlejší verzi prohlížeče Firefox pro linuxové operační systémy. Tak rychlou, že se nebude příliš lišit od verzí pro Windows. Na velké výkonnostní zlepšení si však pode Mozilly budeme muset počkat až na příchod Firefoxu 6. Na druhou stranu se orý dočkají i majitelé starších verzí Linuxu, jako jsou Red Hat či CentOS 5.

Mozilla se svým prohlížečem slaví v poslední době velký úspěch. Podle čerstvých dat společnosti StatCounter představuje poslední verze Firefox 4 již 10 % všech prohlížečů na trhu. Podle oficiálního počítadla si uživatelé dosud stáhli více než 130 miliónů jeho kopií. Společnost nyní pokračuje ve svém ambiciózním plánu vydat do konce letošního roku další tři velké aktualizace. Firefox 5 se právě nachází ve fázi beta a k vydání jeho finální verze by mělo dojít 21. června. Firefox 6 by tedy mohl následovat někdy v polovině srpna.