Hlavní navigace

Loni bylo rozesláno 3,7 miliardy phishingových e-mailů

22. 6. 2010

Sdílet

Britská organizace CPP odhaduje, že loni bylo rozesláno asi 3,7 miliardy phishingových e-mailů. 55 % z nich předstíralo, že jejich odesilatelem je banka, přičemž podvodníci se samozřejmě především snažili získat přístupové údaje k účtu on-line bankingu nebo informace o platební kartě.

Následovaly „nigerijské“ podvody a oznámení o výhře v loterii. Bankovní podvody meziročně vzrostly o 132 %. CPP v případě obyvatel Británie odhaduje, že průměrná škoda oběti phishingu se pohybuje kolem 300 liber.

Výrazně na vzestupu je phishing spojený se sociálními sítěmi. Pokusu o podvod tohoto typu musela loni údajně čelit pětina uživatelů Facebooku.

Problém s phishingem je podle CPP hlavně v tom, že se jedná především o sociální inženýrství a útok proti „zdravému rozumu“. Antivirový a podobný bezpečnostní software pomůže jen v omezené míře, uživatelé se zabezpečeným počítačem však mohou mít falešný pocit bezpečí...

 

Poznámky:

Zajímavý je podíl phishingových e-mailů na celkovém množství spamu. Zde se statistiky podle řady průzkumů výrazně liší, od desetin po jednotky procent. Asi záleží na tom, co prohlásíte za phishing. (Třeba nabídka „Windows 7 legálně“ za 10 dolarů není jen nevyžádaná obchodní zpráva, ale i podvod – legální to nebude. Lze však takový e-mail označit za phishing? Asi ne, jinde však předěl nemusí být jasný.)

skoleni

Ad „průměrná škoda“ 300 liber: Jak se bude lišit aritmetický průměr a median? Jaká je největší ztráta?