Hlavní navigace

Loňské prodeje PC v Česku ovládlo Lenovo

10. 4. 2014

Sdílet

 Autor: © Lenovo
V loňském roce trh s PC v České republice poklesl o významných 13 % a dosáhl tak celkové výše těsně nad jeden milion prodaných jednotek. Tvrdí to zpráva, kterou uveřejnil Gartner.

Téměř dvoutřetinovým podílem (64 %) se na tom podílely notebooky, zbytek tvořily klasické stolní počítače, které jsou oblíbené zejména u firemního segmentu.

„Podobně jako u jiných evropských států se i v tuzemsku pokles podepsal především u přenosných PC (meziročně -16 %), což je zapřičiněné odklonem uživatelů směrem k tabletům a výkonnějším smartphonům,“ vysvětlluje Annette Jumpová, ředitelka výzkumu v Gartneru. Snížení prodejů desktopů podle ní přitom bylo jen jednociferné (- 8 %).

Přijetí nově pojatých koncepcí PC, které zahrnují třeba konvertibilní systémy s odnímatelným displejem, je také v Česku relativně pomalé, a to zejména kvůli stále relativně vysoké ceně v porovnání s běžnými modely a rovněž jejich nižší dostupnosti v obchodech. To by se ale v tomto roce mělo podle analytiků změnit – letos bychom měli být svědky expanze dotykových modelů s Windows 8.1.

Tuzemský trh vloni poprvé ovládlo Lenovo (podíl činil téměř 22 %), které na čele žebříčku největších dodavatelů PC vystřídalo firmu Hewlett-Packard (její tržní podíl byl 17 %).

Lenovo podle Gartneru působí v Česku velmi dynamicky a úspěchy sbírá především na poli přenosných PC (každý čtvrtý prodaný notebook nesl značku Lenovo). Naopak HP těží ze svých desktopů určených pro firemní segment.

V top 5 českého trhu jsou ještě společnosti Acer, Asus a Dell s podíly 14, respektive 10 a 10%. Prvních pět největších tuzemských prodejců přitom kontroluje téměř tři čtvrtiny celého trhu. Zajímavostí je, že do firemního segmentu šlo vloni 59 % všech PC.

Prodej PC v Česku

Podíl výrobců podle prodaných jednotek, rok 2013

Lenovo
21,7 %
HP
17,0 %
Acer
13,7 %
Asus
10,3 %
Dell
9,7 %
ostatní
27,6 %

Zdroj: Gartner, březen 2014