Hlavní navigace

LTE v nelicencovaném pásmu? Svůj boj zřejmě prohrálo

14. 4. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © Oleksandr
Po více než roce debat, zda technologie LTE-U, umožňující přenos mobilní komunikace na nelicencované kmitočty, může uškodit Wi-Fi, se zdá, že, LTE-U už svou příležitost propásla. Jaký bude další vývoj?

Dosud nelicencované kmitočty okupuje především právě Wi-Fi, přičemž její příznivci byli už od počátku představením LTE-U rozhořčeni v obavách, že by tato technologie mohla negativně ovlivnit kvalitu pásma.

Podle zastánců LTE-U by naopak technologie působila méně škod a rušení, než vznik nových přístupových Wi-Fi bodů. Teď však možná budou ochotni na LTE-U zapomenout, objevil se totiž další systém, tzv. LAA (Licensed Assisted Access), který má stejnou funkčnost jako LTE-U, zároveň je však „ohleduplný“ k Wi-Fi.

Standardy LAA už jsou hotové a v praxi bychom se s ním měli začít setkávat v průběhu roku.

„LTE-U je sice spuštěná, ale nevydrží dlouho. Nevidím důvod, proč by se měla udržet, když už se objevila LAA,“ soudí Phil Marshall, analytik společnosti Tolaga Research. Ačkoliv budoucnost LTE-U úplně mrtvá být nemusí.

Komponenty pro LTE-U mobilní zařízení totiž vyrábí Qualcomm, s technologií pracuje i Ericsson a zájem o ni projevily rovněž firmy jako Verizon Wireless, T-Mobile nebo SK Telecom. Verizon ji chce alespoň zkušebně uvést v provoz ještě letos.

Qualcomm a Ericsson však zároveň pracují na vývoji komponentů pro LAA, respektive aktualizacích LTE-U softwaru, a většina výrobců – poskytovatelů, kteří projevili o LTE-U zájem, se zatím zpravidla zabývá oběma technologiemi.

„Je otázka, jestli se operátoři zasadí o komercionalizaci LTE-U, nebo půjdou rovnou k LAA,“ říká Matt Branda z Qualcommu, dosud největšího podporovatele LTE-U. LAA má v každém případě dvě velké výhody: opatření proti rušení signálu + je součástí oficiálního LTE standardu, který je pro operátory zárukou kvality a budoucího rozvoje.

Absence norem na druhé straně omezuje funkčnost LTE-U jen na několik trhů, hlavně USA, Čínu, Indii a Jižní Koreu. Koexistenční souboj s Wi-Fi pak mezeru na trhu, kterou mohla LTE-U zaplnit, ještě zúžil.

Cloud22

„Navzdory předpokladům jeho zastánců tenhle proces trvá až příliš dlouho,“ komentuje Marshall. Po měsících trvajícím konfliktu vysvitla LTE-U alespoň naděje v tom, že se obě strany dohodly na spuštění testovacího provozu.

Odborníci se však většinou shodují, že LAA konkurenci postupně převálcuje – jednak kvůli splňování standardů, jednak právě kvůli kompatibilitě s Wi-Fi, pro kterou nepředstavuje ohrožení.