Hlavní navigace

Má smysl používat více antimalwarových programů?

Používat vedle sebe více antivirových programů se obecně nedoporučuje. Lincoln Spector na americkém Computerworldu vysvětluje, proč tato zásada ale nemusí platit stoprocentně.
Pavel Houser 8. 3. 2010

Sdílet

Nejprve terminologické upřesnění: antivirovým programem se myslí aplikace s různou mírou komplexity, která ale tak jako tak není zaměřena jen proti klasickým virům. Klíčové ale je, že tento program je spuštěn jako rezidentní – tj. běží neustále na pozadí. A zde nelze nic namítat proti všeobecně platným doporučením: dva enginy se mohou dostávat do nežádoucích konfliktů a každopádně zpomalovat systém až k nepoužitelnosti (vždyť, jak by se dalo jízlivě poznamenat, mnohdy stačí jeden, ačkoliv v posledních verzích antivirů již výrobci věnují zpomalování větší pozornost).

Spector nicméně doporučuje spustit občas – jednou týdně nebo i méně často – skenování jinými programy, než které se na PC používají pro ochranu „na pozadí“. K tomu lze používat i programy freewarové, po skončení kontroly je ukončit a zapnout až při příštím testu. Nebo v krajním případě i odinstalovat a po nějaké delší periodě znovu stáhnout a spustit.

Faktem je, že úspěšnost detekce mezi různými programy se liší. Navíc internetové služby, které kombinují (např. pro kontrolu uploadovaného souboru) více detekčních mechanismů, jsou oproti jednotlivých řešením o dost účinnější...